CUDA teraz ze wsparciem ARM

CUDA teraz ze wsparciem ARM

Wersję Release Candidate pakietu CUDA 5.5 można pobrać bezpłatnie ze strony http://developer.nvidia.com/cuda-toolkit. W tej odsłonie pakietu wprowadzono możliwość akcelerowania obliczeń za pomocą procesorów graficznych, pracujących w komputerach opartych na procesorach ARM — najszybciej rozwijającym się ekosystemie procesorów na świecie, który obecnie jest dziesięciokrotnie większy od rynku opartego na procesorach x86.

Nowa wersja pakietu CUDA umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji obliczeniowych do zastosowań naukowych, technicznych, obliczeń wysokowydajnych i mobilnych, przeznaczonych do pracy na komputerach wyposażonych w procesory centralne architektury x86 lub ARM.

Oprócz natywnej obsługi platform ARM, w wersji 5.5 pakietu CUDA znalazło się też szereg zaawansowanych funkcji zwiększających wydajność i wygodę pracy, w tym:

  • Usprawiona obsługa Hyper-Q – teraz dostępna w wielu procesach MPI i wszystkich systemach Linux.
  • Priorytety obciążenia MPI – pozwala programistom ustawić priorytet strumieni CUDA dla najważniejszych ścieżek, optymalizując funkcjonowanie aplikacji.
  • Nowa wspomagana analiza wydajności — narzędzia Visual Profiler i Nsight Eclipse Edition przeprowadzają programistę krok po kroku przez proces wykrywania wąskich gardeł wydajności i optymalizowania tych punktów.
  • Szybka kompilacja wzajemna na platformach x86 – pakiet skraca czas tworzenia rozwiązań dla dużych aplikacji, ponieważ umożliwia skompilowanie kodu ARM na platformach x86 i przeniesienie gotowej aplikacji na platformę docelową.