Gigabyte Z87X-OC – nowa płyta dla overclockerów

Gigabyte Z87X-OC – nowa płyta dla overclockerów

Płyta została wyposażona w najwyższej jakości komponenty, które mają zapewnić jej stabilne działanie nawet w ekstremalnych warunkach. GA-Z87X-OC wspiera obsługę najnowszych procesorów Intel Core czwartej generacji dla LGA 1150. Posiada cztery sloty pamięci obsługujące do 32 GB pamięci systemowej o częstotliwości do 3000(O.C) MHz. Konstrukcja posiada 2 złącza PCI Express x 16 (x16, x8), 2 złącza PCI Express x4, 1 złącze PCI Express x1 oraz dwa złącza PCI ze wsparciem dla technologii AMD CrossFire oraz Nvidia SLI. Pozwala więc na swobodne zamontowanie do 4 kart grafiki, a dzięki rozwiązaniu OC Brace (specjalna metalowa ramka, trzymająca karty graficzne w ryzach) użytkownik nie musi martwić się o przypadkowe uszkodzenie slotów PCI w platformie bez obudowy.

Oprócz tego na laminacie znajdziemy dużą liczbę złącz: 6 x SATA 3 z obsługą RAID (0, 1, 5, 10), aż 10 portów USB 3.0 oraz 2 porty USB 2.0. Co więcej, dwa porty USB zostały wyciągnięte na front panel (patent OC Connect), by ułatwić overclockerom np. flashowanie BIOSu oraz użytkowanie portów USB w każdej sytuacji, gdy sięganie na tylny panel może być niewygodne.

Funkcje dla overclockerów

Gigabyte wyposażyło model GA-Z87X-OC w szereg funkcji i narzędzi, które ma sprawić, że podkręcanie stanie się prostsze i efektywniejsze. Zastosowano zarówno elementy nowe jak i te, które sprawdziły się w poprzednich modelach płyt przeznaczonych do OC. Do największych nowości należy przyciskOC Ignition

.

Jego wciśnięcie spowoduje dostarczenie zasilania do wentylatorów, systemu chłodzenia cieczą oraz slotów PCIe. Umożliwi to sprawdzenie poprawności połączeń przed podkręcaniem. Przycisk nie dostarczy zasilania do sekcji CPU ani pamięci. Dla łatwego rozpoznania został oznaczony znakiem błyskawicy.

Panel OC Touchto zestaw przycisków umiejscowionych na płycie głównej, które ułatwiają podkręcanie nawet tym mniej zaawansowanym użytkownikom.

Płyta jest dostępna w cenie poniżej 800 złotych.