Haswell: Co warto wiedzieć o nowej generacji procesorów Intela?

Układy z nowej serii przybrały nazwę kodową Haswell, która zastępuje obecnie dostępną generację Ivy Bridge. Nowe procesory, podobnie jak obecne wytwarzane są w tej samej technologii 22 nm. Dopiero generacja Broadwell będzie produkowana w procesie 14 nm, ale na to musimy poczekać jeszcze rok. Nie oznacza to jednak, że układy nie zostały ulepszone. Wręcz przeciwnie. Haswell jest znacznie bardziej energooszczędny, zaś układy graficzne zintegrowane w procesorach – dużo wydajniejsze.
Haswell: Co warto wiedzieć o nowej generacji procesorów Intela?

Jak podaje serwis PC Pro, nowy procesor – Core i7-4770K – w porównaniu do modelu poprzedniej generacji i7-3770K jest ok. 10% szybszy. Procesory Intela od dłuższego czasu mają zintegrowane układy graficzne i to właśnie tutaj trzeba upatrywać największych zmian. Wg pierwszych testów nowy układ graficzny Intel HD 4600 jest nawet 60% szybszy od wcześniej stosowanego modelu – HD 4000. Innymi słowy umożliwia swobodne granie w Crysis i inne wymagające gry przy średnich detalach (38 fps), podczas gdy właściciele starszych modeli mogli liczyć na 24 fps, co nie zapewniało zbyt płynnej rozgrywki.

Sytuację dodatkowo mają poprawić modele z literą R na końcu, jak Core i7-4770R, które będą wyposażone w jeszcze szybsze układy graficzne – Iris Pro 5200 – ze zintegrowaną pamięcią 128 MB wewnątrz procesora.

Haswell to także dłuższy czas pracy na baterii w przypadku odmian mobilnych. Wg producenta właściciele notebooków z Core i7-3667U mogli pozwolić sobie na oglądanie wideo HD przez 6 godzin i 4,5 dnia w trybie standby. W przypadku układu Core i7-4650U ten czas wynosi odpowiednio 9,1 godzin oraz 10-13 dni. Intel twierdzi, że to największa poprawa czasu pracy na baterii w historii firmy. O cenach i dostępności nowych układów

przeczytacie tutaj

.