Nowe światłowody Vectry w całej Polsce, nawet 100 Mbps

Nowe światłowody Vectry w całej Polsce, nawet 100 Mbps

Nowa infrastruktura sieciowa Vectry będzie podstawą dla platformy oferującej szerokopasmowe usługi, w tym przesyłanie danych, głosu, spersonalizowanego wideo (wideo na żądanie – VOD) oraz transmisji mobilnej typu backhaul dla klientów indywidualnych i biznesowych. Przejście z modelu bazującego na liniach dzierżawionych na własną infrastrukturę ma przełożyć się także na obniżenie kosztów operacyjnych.

Infrastruktura światłowodowa Vectra obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, łącząc prawie 30 największych miast w Polsce, w tym Warszawę, Katowice, Wrocław, Poznań, Radom, Bydgoszcz, Toruń, Gdynię oraz wiele innych znaczących ośrodków.

W początkowej fazie sieć światłowodowa DWDM będzie działała w standardzie multipleksacji oferującym przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s, jednak wraz ze wzrostem wymagań przepustowość może być przeskalowana do 100 Gb/s. Rozwiązanie DWDM 100 Gb/s bazuje na technologii optycznej Cisco nLight, która pozwala na transmisję fal 100 Gb/s na dystansie nawet do 3 000 km.

Według najnowszych analiz przeprowadzonych przez Cisco w ramach Global Visual Networking Index, ruch w sieci w Polsce w latach 2012-2017 wzrośnie niemal 2,5-krotnie, osiągając średni przyrost roczny na poziomie 19 procent.