Na Marsie i Księżycu nie będziemy płacić gotówką

Na Marsie i Księżycu nie będziemy płacić gotówką

PayPal Galactic to projekt (think thank), który zrzesza ekspertów ze świata nauki, m.in. z SETI Institute i z amerykańskiego Towarzystwa Turystyki Kosmicznej (ang. Space Tourism Society), wokół zagadnienia przyszłego handlu w kosmosie. Naukowcy w ramach projektu będą poszukiwać praktycznych rozwiązań by płatności i handel w kosmosie stały się w niedalekiej przyszłości rzeczywistością.

– Programy turystyki pozaziemskiej sprawiły, że lot w kosmos nie jest już zarezerwowany tylko dla astronautów. To nasuwa pytanie, jak komercyjne zagospodarować kosmos? Wspólnie ze środowiskiem naukowym powołujemy PayPal Galactic, by edukować społeczeństwo na temat ważnych kwestii związanych z eksploracją kosmosu i turystyką – mówi prezes PayPal David Marcus. Na większość pytań nie odpowiemy już dzisiaj ani nawet w tym roku ale jedno jest pewne – w kosmosie nie będziemy używać gotówki. PayPal już przeniósł płatności do internetu, na telefony komórkowe i poza granice państw. Chcemy iść jeszcze dalej i przenieść płatności do innego świata. – przekonuje Marcus.

Buzz Aldrin, który wraz z Neilem Armstrongiem jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na księżycu, dodaje – Astronauci i Astro–turyści wybierający się na Marsa, Księżyc lub na wycieczki okołoziemskie, będą oczekiwali w czasie podróży podobnych udogodnień jakie znają z Ziemi. To dotyczy także tego, jak będą sobie nawzajem płacili. Niezależnie czy będziemy chcieli zapłacić rachunek czy przelać środki członkowi rodziny, który został na Ziemi potrzebujemy dostępu do naszych pieniędzy. Myślę, że ludzie dotrą na Marsa być może jeszcze za mojego życia. Kiedy to się stanie nie zdziwię się, jeśli będą używać rozwiązań wymyślonych w PayPal Galactic by płacić zarówno za małe jak i duże zakupy.

Już dzisiaj istnieje potrzeba galaktycznego systemu płatności. Potrzebują go chociażby Astronauci mieszkający na stacjach kosmicznych by opłacać rachunki na ziemi lub płacić za rozrywkę taką jak muzyka, ebooki czy filmy.

– W ciągu 5-10 lat pojawią się pierwsze “kosmiczne hotele” i handel pozaziemski będzie potrzebował systemu płatności – przekonuje szef i założyciel Towarzystwa Turystyki Kosmicznej (ang. Space Tourism Society) John Spencer.