Przyspieszamy! Komputer, tablet, smartfon, sieć WLAN

Przyspieszamy! Komputer, tablet, smartfon, sieć WLAN

Z mocy pożytek jest jedynie tam, gdzie jest potrzebna. Tej zasadzie hołdują redaktorzy CHIP-a, rozbudowując urządzenia IT.

Więcej mocy nie musi drogo kosztować. Czasami komputer lub sieć spowalniają tylko pojedyncze podzespoły. Wykładając już całkiem niewielkie kwoty albo tylko wkładając własną pracę, można osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Już za 250 zł skrócicie zdający ciągnąć się przez całą wieczność czas uruchamiania starego notebooka o ponad połowę, tyle samo będzie kosztować podwojenie szybkości i zasięgu sieci WLAN. Kilka starych dysków twardych za darmo połączycie w wydajną, dużą macierz. Równie łatwo usprawnicie swój smartfon, zwiększając jego pamięć. A kiedy urządzenie z Androidem wciąż was irytuje drobnymi zacięciami i opóźnieniami, sięgnijcie po małą aplikację, która często okazuje się zdumiewająco efektywnym rozwiązaniem. Słabego peceta za pomocą taniej karty grafi cznej (za 250 zł) przygotujecie nawet do wymagającego intensywnych obliczeń montażu wideo i w efekcie zmontujecie fi lmy trzy razy szybciej.

Dłuższe korzystanie ze sprzętu

Nasze rady obejmują zarówno proste, wymagające tylko kilku kliknięć rozwiązania software’owe, jak i majsterkowanie przy sprzęcie, a także wyglądające na skomplikowane działania w wierszu poleceń. Jedno jest pewne: efektem będzie radość z większej wydajności lub nowych funkcji oraz dodatkowych kilka lat sensownego wykorzystywania waszych urządzeń.

Większa szybkość przez rozbudowę PC

Pamięć operacyjna jest tania i można ją łatwo rozbudowywać, w przypadku procesora nie jest to takie proste.

1. ANALIZA SYSTEMU

Przy rozbudowie pamięci operacyjnej obowiązuje zasada: każdy komputer z 64-bitowym systemem operacyjnym wymaga przynajmniej 4, a lepiej 8 GB RAM (32-bitowy: maksymalnie 4 GB). Ile i jakiej pamięci jest w komputerze, pokaże narzędzie CPU-Z (do pobrania z http://download.chip.eu/pl/).

2. MONTAŻ KOŚCI RAM W PECECIE

Zdobądźcie moduły RAM, których standard DDR (DDR2 albo DDR3) i szybkość taktowania pasują do aktualnej pamięci. Z dwoma lub czterema modułami takiej samej wielkości działa wydajny tryb dual channel. Montując, odchylcie na bok dźwignię trzymającą, przyłóżcie kość i wciśnijcie ją, aż zaskoczy.

3. ROZBUDOWA PAMIĘCI NOTEBOOKA

W notebookach montuje się małe moduły SO-DIMM. Najczęściej są tylko dwa sloty i oba są już na ogół zajęte. Wtedy musicie wymienić oba moduły. Aby je wyjąć, odchylcie mocowanie na zewnątrz, aż moduł wyskoczy. Montaż przebiega odwrotnie.

4. WYBÓR CPU DO ROZBUDOWY

CPU-Z na karcie »Mainboard« zdradzi, jak nazywa się wasz model. Kiedy na stronie producenta (albo na cpu-upgrade.com) znajdziecie listę kompatybilności CPU, po prostu wyszukajcie na niej CPU do rozbudowy – na przykład Core i7 zamiast Core i5, AMD Phenom zamiast Athlona albo procesor z tej samej serii, tylko z wyższą szybkością taktowania. Dla notebooków i wielkoseryjnych pecetów często nie ma takich list, ponieważ ich płyty główne są specjalnymi wersjami. W tym przypadku za pomocą CPU-Z odczytajcie dwie wartości: »CPU | MAX TDP« i »Mainboard | Chipset«. W przypadku chipsetu Intel otwórzcie stronę ark.intel.com/pl. Tutaj kliknijcie »Produkty do komputerów stacjonarnych« (PC) albo »Produkty do laptopów «, następnie poniżej »Chipsety« i nazwę swojego chipsetu. W opcji »Zgodne produkty« znajduje się lista wszystkich obsługiwanych CPU. Jak opisano powyżej, wybierzcie CPU do rozbudowy i kliknięciem na nim sprawdźcie, czy jego »Maks. TDP« nie przekracza wartości waszego dotychczasowego CPU. W przypadku AMD musicie sprawdzić, który CPU pasuje do waszej podstawki, chipsetu i systemu chłodzącego (TDP).

5. MONTAŻ CPU

W pececie odłączcie wtyczkę coolera CPU. Wychylcie mocowanie wiatraka z jednej strony, a potem z drugiej, aby go wyjąć. Chusteczką i spirytusem usuńcie starą pastę termoprzewodzącą. Przesuńcie dźwignię ryglującą i wymieńcie CPU. Uważajcie, aby oznaczenia na procesorze i podstawce pasowały do siebie. Na nowy CPU nanieście pastę termoprzewodzącą wielkości ziarnka grochu. Rozprowadźcie ją, obracając cooler w tę i z powrotem.

Szybkie bootowanie przy SSD za 250 zł

1. UŻYWANIE OBUDOWY ZEWNĘTRZNEJ

Zastosowanie SSD do rozbudowy zaowocuje dużym przyspieszeniem działania systemu w codziennym użytkowaniu. Obecnie pamięci tego typu są już dość tanie. Dla starszych komputerów wystarczy “dysk” o pojemności 60 GB (od ok. 240 zł, np. Kingston SDDNow V300 60 GB). Najpierw zamontujcie SDD w zewnętrznej obudowie USB dla 2,5-calowych dysków twardych (od ok. 40 zł), w której później będziecie mogli dalej używać wymienionego dysku.

2. PRZENIESIENIE OS-u

Optymalnie będzie, jeśli zamontujecie Windows i swoje programy na SSD od nowa – to najbardziej rozsądne rozwiązanie, gwarantujące najwyższą wydajność. Jeśli wolicie uniknąć ponownej instalacji, to za pomocą narzędzia takiego jak O&O SSD Migration Kit przenieście oprogramowanie na SSD podłączony przez USB.

3. MONTAŻ SSD

W celu montażu SSD w notebooku znajdźcie odpowiednio oznaczoną pokrywę u dołu, wyciągnijcie dysk twardy, zainstalujcie mocowanie odpowiednie dla SSD i z powrotem wszystko zmontujcie w notebooku.

Więcej HDD to większa szybkość

1. PRAWIDŁOWY MONTAŻ DYSKÓW TWARDYCH

Kiedy z pamięcią robi się krucho, w pececie można ją łatwo rozszerzyć, dodając kolejne dyski twarde. Większość obudów oferuje miejsce na kilka HDD. W trakcie montażu powinniście pozostawić pomiędzy dyskami jedną wolną szufladę, aby napędy nie rozgrzewały się nawzajem.

2. SENSOWNA ORGANIZACJA DANYCH

Biblioteki Windows 7 pozwalają zapisywać pliki na nowym dysku, a mimo to wyświetlać je w strukturze folderów dysku starego – nawet jeśli ten jest pełny. Dla zdjęć na przykład utwórzcie na nowym dysku folder “Obrazy2”. W Eksploratorze wybierzcie pozycję »Biblioteki«, kliknijcie »Obrazy«, a potem »Zawiera: Lokalizacji- 2«. Po kliknięciu opcji »Dodaj…« wybierzcie nowy folder. Kliknięciem prawym przyciskiem myszy na liście możecie ustawić go jako domyślą lokalizację zapisywania. Teraz w klarowne bibliotece szybciej odnajdziecie foldery.

3. KORZYSTANIE Z MACIERZY RAID

Za pomocą Matrix Storage Managera dla chipsetów Intel (tiny.pl/h8q3z) połączycie kilka dysków twardych w szybką macierz RAID 0 albo w odporną na awarię macierz RAID 1.

Montaż wideo z szybkim GPU

1. MONTAŻ KARTY GRAFICZNEJ

Starsze pecety są wystarczająco silne do wielu zastosowań, ale przerasta je wymagający pracochłonnych obliczeń montaż wideo. Nowoczesna karta graficzna odejmie CPU wiele pracy. W naszych testach dobrze sprawdziła się karta z chipsetem Nvidii – do większości wystarczy karta z układem GT 630 (od ok. 200 zł). Zamontujcie ją po prostu w slocie peceta – w instrukcji płyty głównej sprawdźcie, który slot jest właściwy.

2. KONFIGURACJA OPROGRAMOWANIA

Najpierw zainstalujcie najnowsze sterowniki karty graficznej z nvidia.pl. Spośród różnych przetestowanych przez nas konsumenckich programów do montażu wsparcie sprzętowe najlepiej działało w CyberLink PowerDirector 11.0 Ultra. W jego opcjach aktywujcie wsparcie sprzętowe.

3. ZAPIS WE WŁAŚCIWYM FORMACIE

Na naszym pececie ze słabym Athlonem II X2 270 wsparcie sprzętowe zredukowało czas obliczeń potrzebnych do eksportu filmu 720p z 2:08 godziny do 43 minut. Przyspieszenie dotyczy jednak tylko (szeroko rozpowszechnionego) formatu H.264.

Cicha moc dzięki chłodzeniu

1 MONTAŻ WENTYLATORA OBUDOWY

Kilka dysków twardych i karta graficzna bez wylotu ciepłego powietrza mocno ogrzewają peceta. Przez to wentylatory pracują na wysokich obrotach, moc spada, a sprzęt szybciej się psuje. Cichy wentylator obudowy wyprowadzi z peceta dużo gorącego powietrza. Zmierzcie, jak duża jest kratka wentylacyjna z tyłu obudowy. Przykręćcie odpowiedni wentylator i połączcie go z gniazdem zasilającym wiatrak obudowy (Case Fan) waszej płyty głównej.

2. WYMIANA ZASILACZA

Zwłaszcza przy wymianie karty graficznej należy sprawdzić, czy moc obecnego zasilacza będzie wystarczająca – dla peceta średniej klasy z właśnie taką kartą graficzną zalecamy 500 W. Przebudowa nie jest trudna: odłączcie wszystkie wtyczki oraz odkręćcie i wyjmijcie cztery śruby zasilacza ze ściany tylnej.

3. KORZYSTANIE Z CICHEGO COOLERA CPU

Dostarczone z procesorami wentylatory są tanie i głośne. Montaż lepszego wentylatora jest łatwy. Jeśli wybierzecie wentylator Tower, którego prąd powietrza przepływa równolegle do płyty głównej, to będzie on musiał wypychać swoje gorące powietrze do tyłu w kierunku wentylatora obudowy.

Podwojenie szybkości WLAN

1. PODŁĄCZANIE NOWEGO RUTERA

W porównaniu z pięcioletnim ruterem, model zajmujący pierwsze miejsce w rankingu CHIP-a, czyli D-Link 645 za ok. 270 zł z łatwością osiąga dwukrotnie szybszy transfer i większy zasięg. Ponieważ ruter DIR-645 nie został wyposażony w modem, to na łączu xDSL podłączamy go do naszego starego urządzenia wykorzystując jego połączenie internetowe. Do łącza kablowego (skrętka z końcówką RJ45) podłączamy ruter bezpośrednio.

2. KONFIGURACJA STAREGO RUTERA

Najprościej jest wyłączyć WLAN starego urządzenia przez jego interfejs webowy. Potem za pomocą kabla połączcie port »Internet« DIR-645 z jednym z portów LAN starego urządzenia.

3. KONFIGURACJA DIR-645

Najpierw za pośrednictwem kabla LAN połączcie swój komputer z DIR-645. Jego interfejs sieciowy znajdziecie pod adresem »http://192.168.0.1«. Skorzystajcie z pomocy asystenta połączenia internetowego. W trzecim kroku wybierzcie »Połączenie DHCP« (dynamiczny adres IP). Podobny asystent znajdujący się w »Ustawieniach bezprzewodowych « przeprowadzi was przez konfigurację WLAN.

Lepszy odbiór WLAN

1. ANALIZA NOTEBOOKA

Jeśli notebook, pomimo nowego rutera, ma słaby odbiór WLAN, to w Menedżerze urządzeń w pozycji »Adapter sieciowy« zobaczcie, jakim modułem dysponujecie. Sprawdźcie w Google, ile ma lat i czy obsługuje nowoczesny standard WLAN 802.11n. Do zastąpienia przestarzałych modułów często nadaje się Intel Advanced N-6235 (ok. 90 zł), który dobrze wypadł w naszych testach.

2. WYMIANA MODUŁU

Moduł WLAN z reguły zamontowany jest jako karta Mini-PCIe pod dolną pokrywą notebooka. Rozpoznacie go po obu podłączonych antenach. W celu wymiany podnieście obydwa kable antenowe, aż wtyczka się rozłączy. Usuńcie obie śruby mocujące i wyjmijcie stary moduł. Montując nowy moduł, najpierw przyłóżcie obie maleńkie wtyczki antenowe ukośnie i wciśnijcie je.

3 PRAWIDŁOWE POŁĄCZENIE PECETA Z WLAN

Pecet najlepiej połączcie z WLAN za pomocą karty WLAN USB, a nie karty rozszerzeń. Karta powinna pasować do rutera (producent,standard WLAN i transfer). Kabel USB ze stojakiem pomoże w optymalnym ustawieniu: na podwyższeniu, niezasłonięty i w miarę możliwości mający kontakt “wzrokowy” z ruterem.