Rapiro: niedrogi robot, a w środku… Raspberry Pi!

Rapiro: niedrogi robot, a w środku… Raspberry Pi!

Shota Ishiwatari do stworzenia obudowy tego miniaturowego robota wykorzystał drukarkę 3D, co pozwoliło znacznie obniżyć koszty samej produkcji. Rapiro posiada 12 serwomotorów, które umożliwiają mu poruszanie nogami, głową, ramionami i chwytakami. Ale funkcjonalność tego robota nie ogranicza się tylko do samej motoryki. Największą zaletą Rapiro jest fakt, że dzięki Raspbery Pi i kilku dodatkowym elementom można nauczyć go bardziej pożytecznych umiejętności.

Wystarczy wyposażyć go w moduł Bluetooth, by mógł być sterowany z poziomu smartfona i stał się naszą sekretarką. Dzięki modułowi podczerwieni posłuży nam jako pilot do telewizora, a jeśli wyposażymy go w kamerę, może służyć także jako dodatkowe urządzenie do monitoringu.

W środku znajdzie się wystarczająco miejsca, by dołożyć mu także czujnik określający odległość od przedmiotów, mikrofon i głośniki. Ponadto z tyłu głowy robota znajdziemy złącza USB i RJ-46.

Rapiro już od kilku dni cieszy się dużym zainteresowaniem na Kickstarterze. By otrzymać swój własny zestaw złożony z plastikowych części, 12 serwomotorów, panelu sterującego, diod LED i przewodów należy wpłacić 229

£, czyli niecałe 1200 zł.

Twórca planuje także niedługo umieścić bezpłatnie w sieci plany obudowy robota, dzięki czemu każdy, kto posiada drukarkę 3D, będzie mógł dostosować jego wygląd według własnego uznania.