Czy we wnętrzu starego telefonu znajdziecie złoto?

MIT
Czy we wnętrzu starego telefonu znajdziecie złoto?

Jak w każdym innym urządzeniu elektronicznym również w telefonach komórkowych znajdują się metale szlachetne takie jak srebro albo złoto. Zanim więc wyrzuci się telefon, warto z niego wyciągnąć złoto.

FAKT

W każdym urządzeniu elektronicznym – a więc naturalnie również w telefonie – znajduje się ceramika, metale wartościowe albo metale ziem rzadkich. Jednak ich zawartość w stosunkowo niewielkich urządzeniach, jakimi są telefony, jest umiarkowana.

Największy udział spośród metali w telefonach ma miedź – w telefonie komórkowym znajduje się średnio 8,75 grama, a w skrajnych przypadkach nawet do 15 gramów pierwiastka oznaczonego symbolem Cu.

Jeśli chodzi o kobalt (Co) bądź żelazo (Fe), to telefon komórkowy zawiera ich już tylko około 3 gramów. Prawie nie ma w nim metali szlachetnych: ok. 0,25 grama srebra (Ag) znajduje się na płytkach i złączach telefonu, a średnio 0,024 grama, więc raptem 24 miligramy złota (Au) ukrywa się w stykach i magistralach. Ta ilość odpowiada sześcianowi o długości krawędzi 1 mm. Wydawać się może, że to niewiele, ale… przy aktualnym kursie (około 180 zł za gram, stan na grudzień 2012) złoto w telefonie jest warte prawie 4 zł. Chcąc wydobyć taką samą ilość w kopalni, trzeba wyciągnąć na powierzchnię średnio 25 kilogramów rudy złota.

Ale na złocie lista się nie kończy: w sumie w telefonie znajdują się rzadkie surowce o wartości ponad 8 zł. Gdy przyjmiemy, że w każdym polskim gospodarstwie domowym są statystycznie dwa nieużywane telefony komórkowe, to gdy weźmie się pod uwagę liczbę tych gospodarstw (ok. 14,5 miliona, wg danych GUS za 2010 r.), wyjdą nam imponujące sumy: w naszych szufladach zalega około 232 miliony złotych. Grafika po prawej stronie informuje, ile i jakich metali znajduje się w telefonach.

Złoto i srebro należałoby więc ze starego telefonu odzyskać. W teorii wydaje się to opłacalne. Jednak nie samotnemu Kowalskiemu. W praktyce bowiem koszty odwrotnej galwanizacji pozwalającej na odzyskanie złota pochłoną wartość setek telefonów. Inna rzecz, że na skalę przemysłową działają już firmy zajmujące się recyklingiem starych telefonów. Zbierają one stare urządzenia i, odzyskując z nich złoto, przy okazji pozbawiają je z substancji toksycznych, chroniąc tym samym nasze środowisko.

TELEFONY KOMÓRKOWE JAKO ŻYŁA ZŁOTA

Obok wielu innych wartościowych metali szlachetnych w telefonie znajduje się średnio 0,024 grama złota. W około 40 telefonach komórkowych zawarte jest tyle samo złota co w jednej tonie rudy.

SKARBY W SZUFLADACH

Według statystyk w polskich gospodarstwach domowych znajduje się około 29 milionów nieużywanych telefonów. A w nich zawarte są surowce o wartości ponad 232 milionów złotych.