Wyciek danych okazją dla hakerów

RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, opublikował najnowszy raport “Online Fraud Report” przedstawiający najważniejsze informacje odnośnie trendów w atakach typu phishing, m.in. najczęściej stosowane techniki ataków, a także listę państw, w których wykryto ich najwięcej.
Wyciek danych okazją dla hakerów

Według raportu RSA:

  • W kwietniu 2013, RSA zidentyfikowało 26,902 ataków typu phishing, co oznacza wzrost
    o 10% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
  • Najczęściej celem ataków phishingowych (29%) były marki amerykańskie. Na kolejnych miejscach znalazły się marki brytyjskie, indyjskie, australijskie i brazylijskie.
  • Nadal Stany Zjednoczone hostują najwięcej ataków phishingowych. W kwietniu było to 47%. Inne kraje z największym odsetkiem hostingu ataków to Niemcy, Kanada, Wielka Brytania, Holandia i Rosja.
  • 46% ataków phishingowych w kwietniu było ukierunkowanych na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków to Wielka Brytania(11%), RPA(9%), Indie(8%), Holandia i Kanada(po 4%).

W najnowszym raporcie eksperci RSA zwracają uwagę na problem hakowania dużych baz danych konsumentów, co może być przyczyną wyłudzenia kolejnych informacji od tych samych osób.

W raporcie wspominany jest przypadek wycieku do Internetu informacji prawie 25 milionów użytkowników Sony Entertainment. Dla hakerów specjalizujących się w atakach typu phishing, tego typu wycieki informacji są niezwykle wartościowe z uwagi na fakt, że bazy użytkowników zawierają najczęściej informacje o ich adresach e-mail, hasłach, kartach płatności, czy inne dane finansowe.

Eksperci RSA wymieniają kilka możliwości w jaki sposób hakerzy mogą wykorzystywać takowe bazy m.in.:

  • sprzedając je innym użytkownikom.
  • przeprowadzając klasyczny atak phishingowy poprzez e-mail.
  • do kradzieży cyfrowej tożsamości użytkowników.
  • do weryfikacji innych kont internetowych posiadanych przez użytkownika, ze względu na duże prawdopodobieństwo używania tych samych haseł.

Pełną wersję raportu “RSA Online Fraud Report” można pobrać tutaj.

Więcej:phishing