Wytrzymałe płyty główne Asus TUF dla procesorów Haswell

Wytrzymałe płyty główne Asus TUF dla procesorów Haswell

Następczyni Sabertooth Z77 posiada jeszcze lepszy system chłodzenia, dzięki czemu jest dużo bardziej wytrzymała i niezawodna. Została wzmocniona przez TUF Fortifier – tylną osłonę, która zmniejsza wyginanie obwodu drukowanego przez ciężkie komponenty, np. zaawansowane systemy chłodzenia procesora oraz karty graficzne, a tym samym zapobiega jego uszkodzeniom. Osłona jest przymocowana do płyty głównej za pomocą warstwy przewodzącej ciepło, co dodatkowo przyspiesza rozpraszanie ciepła, zwłaszcza z wrażliwych modułów procesora.

Znane z poprzednich płyt głównych serii TUF rozwiązanie chłodzące Thermal Armor zostało wzbogacone o zawór przepływowy. Jak ono działa? Dwa wentylatory (umieszczone na środku płyty oraz na tylnej części panelu I/O) odprowadzają ciepło z najważniejszych komponentów kierując je w intuicyjny sposób do odpowiednich przewodów, a zawór przepływowy pozwala użytkownikom na regulowanie obiegu powietrza, aby maksymalnie wykorzystać możliwości dodatkowego systemu chłodzącego. Gdy zawór jest zamknięty, powietrze kierowane jest na przewody cieplne, co przyspiesza pasywne usuwanie ciepła i zwiększa wydajność chłodzenia cieczą. Po jego otwarciu możliwa jest pełna wymiana powietrza z systemem chłodzącym procesor, co zwiększa jego wydajność. Thermal Armor jest kompatybilny z szeroką gamą systemów chłodzących.

Nowa technologia Thermal Radar 2

Obie płyty główne TUF Z87 wyposażono w inteligentny system wykrywania temperatury Thermal Radar 2. Oprócz wbudowanych czujników, do płyty Sabertooth Z87 dołączone są trzy kable termistora, dzięki którym użytkownik może ręcznie weryfikować poziom ciepła karty graficznej, dysków twardych, pamięci DRAM i innych ważnych komponentów. Aplikacja umożliwia szczegółową regulację prędkości wentylatorów i szybkie dostosowanie chłodzenia do warunków pracy.

Modyfikacje z Gryphon Z87 i Gryphon Armor Kit

Pierwsza płyta główna micro-ATX w serii TUF – Gryphon Z87 – łączy w sobie wiele możliwości modelu Sabertooth Z87, takich jak wojskowej jakości komponenty i rozwiązanie Thermal Radar 2 przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Dostępny osobno zestaw Gryphon Armor Kit, umożliwia użytkownikom płyty wzmocnienie jej za pomocą dodatkowych elementów, a możliwość własnoręcznego montażu przypadnie do gustu osobom lubiącym dokonywać sprzętowych modyfikacji. W skład zestawu wchodzi Thermal Armor w wersji micro-ATX, osłona TUF Fortifier, Dust Defender i trzy kable termistora. Całość zwiększa odporność płyty Gryphon Z87 na ciepło i kurz, wpływa na jej niezawodność i nadaje jej charakteru urządzeń z serii TUF.