Groźna luka autoryzacji Facebooka pozwala przejąć konto

CTRL wykryło lukę podczas badania ostatnio aktywnego spamu – “Kobieta z ostrą siekierą” (Lady with razor sharp axe), rzekomego nagrania wideo kobiety w czerwonej sukience, uzbrojonej w siekierę.
Groźna luka autoryzacji Facebooka pozwala przejąć konto
Przejmą konto i wstawią za ciebie zdjęcia na Facebooka

Przejmą konto i wstawią za ciebie zdjęcia na Facebooka

Generalnie, działający w ten sposób spam to narzędzie do zbierania i archiwizacji tokenów dostępowych na serwerach przestępców, z myślą o przyszłych atakach. Tutaj jednak stawka jest znacznie wyższa niż tagowanie i wgrywanie zdjęć. Kliknięcie linka faktycznie oddaje atakującym kontrolę nad kontem, nawet jeśli użytkownik wyloguje się z Facebooka — komentuje Bhadresh Patel, główny specjalista ds. zagrożeń w CTRL.

Badanie pozwoliło ustalić metodę, którą atakujący mogą wykorzystać do ominięcia systemu autoryzacji, poprzez wygenerowanie nieautoryzowanego, ale ważnego tokena. Aktualnie CTRL zaleca użytkownikom Facebooka następujące środki ostrożności:

– Nie klikać w link, wideo ani obraz wspomnianej “Kobiety z ostrą siekierą”;

– Jeżeli to się zdarzy, natychmiast zmienić swoje hasło, gdyż to doprowadzi do wygaśnięcia poprzedniego (skradzionego) tokena dostępowego;

– Wyłączyć “Aplikacje, z których korzystasz” w ustawieniach konta Facebook, aby żadna aplikacja nie była w stanie uzyskać dostępu do tokena.

Zagrożenie zostało zgłoszone do Facebooka, a pełen wynik badania zostanie ujawniony w przypadku wydania odpowiedniej łatki.

Więcej:Facebookluki