Lumia 1020 oficjalnie: 41 Megapikseli, 2 GB RAM-u i “zoom”

Finowie bezsprzecznie postawili na fotografię. Już sama konferencja rozpoczęła się od krótkiej historii tej dziedziny sztuki. Jak słusznie zauważyła Nokia, dziś każdy może zostać fotografem, a w tak dynamicznym świecie liczy się przede wszystkim szybkość wykonania zdjęcia. Dlatego najlepiej aparat mieć zawsze przy sobie. Najlepiej w telefonie.
Lumia 1020 oficjalnie: 41 Megapikseli, 2 GB RAM-u i “zoom”

Nokia Lumia 1020 to oficjalna nazwa nowego smartfona firmy z Espoo, opierającego się na systemie operacyjnym Windows Phone 8. Jednak zdecydowanie największą zaletą nowego urządzenia ma być jego aparat cyfrowy.

41-megapikselowy przetwornik w technologii PureView

znany jest już z modelu Nokia 808 i teraz został zaimplementowany w najnowszej Lumii.

Technologia ”

oversamplingu

” pozwala łączyć informacje z siedmiu sąsiadujących pikseli w jednen “superpiksel”, dzięki czemu zdjęcia przy słabym oświetleniu mają być jeszcze lepsze, niż w Lumii 920. Nowy telefon wykonuje jednocześnie zdjęcia o rozdzielczości 38 Megapikseli do zaawansowanej edycji oraz 5 Megapikseli do błyskawicznego wysłania zdjęcia na portal społecznościowy.

Nokia Lumia 1020 posiada także drugą generację optycznej stabilizacji obrazu, dostępną zarówno przy kręceniu filmu, jak i wykonywaniu zdjęć. Te ostatnie wspomaga dodatkowo superszybka ksenonowa lampa błyskowa, która pozwoli wykonywać zdjęcia ruchomych obiektów.

Obiektyw został natomiast złożony z 6 elementów. Nowa Lumia nie posiada zoomu optycznego, ale 41-megapikselowa technologia PureView pozwala na bezstratne przybliżanie już wykonanych zdjęć. Ale co ciekawe, gdy wykonamy zdjęcie z przybliżeniem cyfrowym, po jego wykonaniu będziemy mogli wykonać “zoom out”.

Kolejną nowością jest aplikacja Nokia Pro Camera, która pozwala na manualną kontrolę nad ustawieniami aparatu, takimi jak czułość ISO, balans bieli, ostrość, czas naświetlania czy ustawienie lampy błyskowej.

Lumia 1020 wyposażona jest ponadto w 4,5-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli, który chroniony jest przez Gorilla Glass 3, dwurdzeniowy procesor Snapdragon S4 z taktowaniem 1,5 GHz, więc niewiele różni się od swoich poprzedniczek (Lumii 920 i 925), ale posiada 2 GB pamięci RAM.

Urządzenie mierzy 10,4 mm grubości, zaś waży 158 gramów. Cena bez umowy oficjalnie nie została podana. Przy 2-letniej umowie z AT&T będzie trzeba zapłacić 300 dolarów. Przedsprzedaż ruszy już 16 lipca.

Lumia 1020 będzie dostępna w trzech kolorach: białym, żółtym i czarnym.