Sztuczna inteligencja jest na poziomie… 4-latka

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago postanowili sprawdzić, jak bardzo inteligentny jest system sztucznej inteligencji stworzony na uczelni MIT.

ConceptNet 4 to sieć semantyczna, stworzona w ramach programu Open Mind Common Sense, którym kieruje mieszcząca się w Cambridge uczelnia MIT. Inteligencję tego systemu AI postanowili zmierzyć badacze z Chicago, poddając go testowi na iloraz IQ. Zastosowali oni skalę

Wechsler Preschool and Primary Scale of Intelligence, wedle której mierzy się iloraz inteligencji dzieci w wieku od 2,5 roku do ponad 7 lat.

Sztuczna inteligencja poradziła sobie całkiem nieźle w teście słownictwa i rozpoznawania podobieństw, ale doznała druzgocącej porażki przy pojmowaniu, czyli odpowiedziach na pytania „dlaczego?”. Szef badań, Robert Sloan, pokusił się o stwierdzenie, że gdyby jakieś dziecko uzyskało taki wynik, to byłby poważny symptom, że coś jest nie tak.

Program ten jest już co prawda zastąpiony nowszym, ponoć inteligentniejszym systemem ConceptNet 5, ale według badaczy, wciąż nie jest rozwiązany fundamentalny problem AI – brak funkcji poznawczej.

– Jesteśmy jeszcze bardzo daleko od programów sztucznej inteligencji, które odpowiadałyby na pytania poznawcze na poziomie zdrowego ośmiolatka – dodał Sloan.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.