Tani samolot Open Source? To możliwe

Tani samolot Open Source? To możliwe

Celem twórców jest stworzenie małego, lekkiego dwuosobowego samolotu sportowego, który byłby tani, bezpieczny i łatwy w obsłudze. Brzmi jak marzenie. Twórcy chcą najpierw zbudować działający prototyp, przetestować go i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, udostępnić na licencji Open Source plany samolotu, instrukcje montażu oraz inne pliki elektroniczne potrzebne do budowy własnego aeroplanu.

Twórcy MakerPlane v 1.0 twierdzą, że produkcja i montaż części jest możliwa za pomocą ogólnie dostępnych urządzeń i narzędzi. Kadłub i skrzydła samolotu składać się będą z kompozytu, obrabiane przy pomocy maszyn CNC. Mniejsze części, takie jak drążek sterowania tworzone będą za pomocą drukarek 3D. Urządzenia pokładowe trzeba będzie kupić samemu – twórcy MakerPlane’a pomogą potencjalnym nabywcom w ich znalezieniu.

Zbudowanie własnego MakerPlane’a ma kosztować zaledwie około 45-50 tysięcy zł! To śmiesznie mała cena jak na maszynę latającą. Jeszcze raz potwierdza się to, że coraz większa dostępność takich urządzeń, jak drukarki 3D czy maszyny CNC, może zrewolucjonizować niektóre dziedziny naszego życia.

Strona projektu:

http://www.indiegogo.com/projects/makerplane-v1-0-open-source-aircraft