Ubuntu Edge oficjalnie: Supersmartfon i komputer w jednym

Twórca Ubuntu zaznacza, że w branży motoryzacyjnej istnieje Formula 1, która służy do testowania najnowszych technologii, podczas gdy w branży smartfonów coś takiego nie istnieje. Nie ma żadnego segmentu premium, w związku z tym wszyscy używają podobnych smartfonów, tak jakby wszyscy jeździli rodzinnymi sedanami.
Ubuntu Edge oficjalnie: Supersmartfon i komputer w jednym

Mark Shuttleworth szuka kolejnej rewolucji i faktycznie chce zintegrować smartfon z komputerem, o czym świadczą parametry Ubuntu Edge. Ekran urządzenia ma mieć przekątną 4,5″, a rozdzielczość – 1280×720 pikseli. Parametry procesora nie są wyszczególnione, ale ma być to najszybszy dostępny wielordzeniowy CPU. W momencie premiery telefonu prawdopodobnie pojawią się pierwsze procesory mobilne taktowane zegarem ok. 3 GHz. Do tego 4 GB pamięci RAM i flash o pojemności 128 GB.

Łączność zapewni moduł Dual-LTE, co pozwoli rozwinąć jeszcze wyższe prędkości przesyłu. Nietypowa będzie także bateria, ma wykorzystywać technologię anody krzemowej i ma zmieścić więcej energii w ogniwie o tych samych wymiarach.

Edge będzie działał pod kontrolą Ubuntu lub Androida – zależnie od naszych preferencji. Gdy jednak wybierzemy Ubuntu, będziemy mogli zadokować telefon i zmienić go w komputer działający pod kontrolą klasycznego Ubuntu. Wystarczy podłączyć duży monitor, mysz i klawiaturę.

Kiedy już nie możecie usiedzieć na miejscu zachwycając się nowym smartfonem Ubuntu – jest jeszcze jedna wiadomość. Edge to projekt, który szuka finansowania przez crowdsourcing na portalu Indiegogo. Teraz trzymajcie się – Canonical chce zebrać aż 32 mln dolarów w 31 dni. Na tą chwilę udało się zebrać blisko 500 000 dolarów, a projekt ruszył nieco ponad godzinę temu. Premiera Ubuntu Edge przewidziana jest na maj 2014.