Zupełnie nowy Norton dla Androida i iOS-a

Firma Symantec wprowadziła na rynek najnowszą wersję oprogramowania Norton Mobile Security, które zapewnia ochronę smartfonów i tabletów z systemem Android oraz urządzeń iPhone i iPad. Udoskonalenia Norton Mobile Security dla systemu Android dotyczą ochrony prywatności, o którą konsumenci niepokoją się coraz częściej. Sposobem na jej zapewnienie jest nowa technologia analityczna Norton Mobile Insight. Skanuje ona pod kątem zagrożeń aplikacje i na tej podstawie określa poziom ryzyka związanego z wyciekiem osobistych informacji. Najnowszy Norton Mobile Security rozszerza też funkcjonalność przydatną w przypadku kradzieży iPhone’a lub iPada — głośny alarm dźwiękowy „Scream” pomaga szybko odnaleźć zagubione urządzenie.

Utrzymanie kontroli nad informacjami osobistymi jest ważną kwestią, 57% użytkowników urządzeń mobilnych odinstalowało jakąś aplikację lub odmówiło instalacji ze względu na obawy o zagrożenie prywatności. Oprócz skanowania pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa oprogramowanie Norton Mobile Security sprawdza teraz aplikacje również w kontekście zagrożeń prywatności, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania dodatkowych programów. W przypadku wystąpienia ryzyka wycieku poufnych danych Norton Mobile Security oznacza określoną aplikację i powiadamia użytkownika, że eksportuje ona takie informacje jak kontakty, zdjęcia lub rejestry połączeń. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak mogą być wykorzystywane, gromadzone lub udostępniane ich informacje osobiste, nie są więc w stanie utrzymać nad nimi kontroli. Norton Mobile Security umożliwia ochronę informacji osobistych i pozwala podejmować świadome decyzje o tym, które aplikacje warto zachować, a które usunąć z urządzenia.

„Problem ochrony prywatności jest złożony i wciąż się rozwija, zarówno z punktu widzenia konsumentów, jak i programistów” — powiedziała Joanna Chmielak, ekspert ds. bezpieczeństwa mobilnego Norton. „Dotychczas skanowanie aplikacji mobilnych pod kątem ochrony prywatności odbywało się tylko na najbardziej powierzchownym poziomie, nie dostarczało więc istotnych i użytecznych informacji. Wraz z technologią zawartą w najnowszej aktualizacji naszego oprogramowania, oddajemy w ręce użytkowników wyjątkowe połączenie analiz statycznych i dynamicznych, co umożliwia im wgląd w ochronę prywatności i ewentualne wycieki informacji związanych z korzystaniem z aplikacji. Dzięki takim danym konsumenci mogą podejmować bardziej świadome decyzje o korzystaniu z aplikacji mobilnych”.

Norton Mobile Insight

Użytkownicy oprogramowania Norton Mobile Security mogą skorzystać z technologii Norton Mobile Insight, które oferuje dynamiczne analizy dla każdego programu w ponad 200 sklepach z aplikacjami, pozwalając określić możliwe ryzyko dla bezpieczeństwa lub prywatności użytkownika oraz wskazać niepokojące zachowania aplikacji. Technologia Norton Mobile Insight przeanalizowała dotychczas ponad cztery miliony programów, dowodząc, że ponad 30% z nich jest źródłem wycieków danych, takich jak kontakty osobiste czy rejestr połączeń. Obecnie Norton Mobile Insight analizuje codziennie 10 000 nowych aplikacji; rozwiązanie wykryło już 300 000 szkodliwych aplikacji i 1,5 mln programów potencjalnie niekorzystnych dla użytkownika — związanych np. z agresywnymi sieciami reklamowymi — lub ryzykownych z punktu widzenia jego prywatności.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna Norton Mobile Security wynosi 94,99 zł. Program można nabyć, w sklepie internetowym Norton lub w usłudze Google Play. Użytkownicy programów Norton z ważną subskrypcją otrzymają najnowsze aktualizacje w ramach danego abonamentu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w centrum aktualizacji Norton Update pod adresem http://updatecenter.norton.com. Klienci indywidualni mogą odwiedzić stronę norton.com/nmsprivacy, aby uzyskać dalsze informacje na temat Norton Mobile Security.