Ewolucja sieci na wykresie

Internet to rozwijający się wszechświat powiązanych ze sobą stron i aplikacji wypełnionych filmami, obrazami i treściami.Korzystając z sieci nie zwracamy uwagi na to jak wiele technologii musi współgrać ze sobą, byśmy mogli w pełni rozkoszować się jej zasobami.
fot.http://www.evolutionoftheweb.com/

fot.http://www.evolutionoftheweb.com/

Z biegiem lat technologie sieciowe ewoluowały, by umożliwić developerom tworzenie coraz bardziej interesujących, a zarazem łatwiejszych w obsłudze stron i aplikacji internetowych. Dzięki wysiłkom otwartej społeczności internetowej dzisiejsza sieć korzysta z takich technologii jak HTML5, CSS3 czy WebGL. Ta kolorowa plątanina linii, którą widzicie powyżej to nic innego jak wykres pokazujący zależności między owymi technologiami, a przeglądarkami, z których korzystamy obecnie. Odkąd pojawił się protokół HTTP (niebieska linia z lewej strony) Internet zmienił się nie do poznania,a liczba technologi rośnie wprost proporcjonalnie do upływu czasu.

Wykres warto oczywiście obejrzeć w powiększeniu na oficjalnej stronie projektu. Jest interaktywny i umożliwia szczegółowe przyjrzenie się zmianom w historii technologii i wyglądu samych przeglądarek. Oprócz tego na stronie znajdziecie także wykres przyrostu liczby internautów oraz ilości danych jaka co miesiąc przepływa przez sieć. Przykładowo w 2009r. generowany ruch wynosił ponad 14 tys. petabajtów danych – gdyby wszystkie te dane nagrać na standardowe płyty DVD i ułożyć je obok siebie to długość takiego ciągu wyniosłaby tyle samo co odległość od Ziemi do Księżyca:).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.