Hakerzy szykują się na ogromne zarobki

Hakerzy szykują się na ogromne zarobki

Typowe ceny exploitów dla Windows XP na czarnym rynku mieszczą się w przedziale od 50 tysięcy do 150 tysięcy dolarów — twierdzi Jason Fossen z SANS, ekspert od bezpieczeństwa oprogramowania Microsoftu. Tyle że do tej pory po wykryciu usterki w oprogramowaniu, użytkownicy mogli liczyć na szybką reakcję ze strony Microsoftu i opublikowanie przez niego łatki poprzez usługę Windows Update – w trybie miesięcznym lub pilnym, gdy luka była poważna. Niestety, od kwietnia to się zmieni. Mający już ponad dekadę system Windows XP przestanie być wspierany przez Microsoft.

Cyberprzestępcy niecierpliwie czekają zatem wiosny. Wiedzą, że od kwietnia każda usterka, jaką wykryją, nie zostanie już załatana przez firmę Microsoft. Dlatego ceny exploitów prawdopodobnie ogromnie wzrosną, z uwagi na ich znacznie zwiększoną wartość.

Jak dotąd nie mieliśmy na rynku podobnej sytuacji. Kiedy Microsoft kończył wsparcie dla Windows 2000 w lipcu 2010 roku, był on używany raptem na 0,4 procent komputerów na świecie. Jeżeli trendy obserwowane teraz na rynku się utrzymają, to w kwietniu przyszłego roku Windows XP będzie wciąż posiadał 34 procent rynku.

Z uwagi na jego przestarzałą już konstrukcję, szukanie usterek w Windows XP jest znacznie łatwiejsze niż w Windows 7 i Windows 8. Każda kolejna edycja Windows wnosi kolejne mechanizmy chroniące użytkowników przed infekcją złośliwym oprogramowaniem. Czy to jednak przekona użytkowników do zmiany systemu? To się okaże za niecały rok…