Intel umożliwi podkręcanie… dysków SSD

Jednak na liście podzespołów, które można samodzielnie przyspieszać nie było do tej pory dysków SSD. Wg portalu X-bit labs sytuacja ma się zmienić już w przyszłym miesiącu. Intel planuje zademonstrować w jaki sposób samodzielnie zwiększyć wydajność dysków SSD.
Intel umożliwi podkręcanie… dysków SSD

Prezentacja ma się odbyć podczas sesji poświęconej podkręcaniu odblokowanych procesorów z serii Core. Producent ma zaprezentować metody podkręcania układów Core i7-4000 (Ivy-Bridge-E) współpracujących z chipsetem Intel X79. Przy okazji otrzymamy pierwsze informacje ma temat zwiększania wydajności pamięci SSD. Podkręcanie pamięci systemowej jest możliwe m.in. przez zwiększanie taktowania kontrolerów, a także samych układów NAND. Najważniejszą rzeczą w całym procesie jest to, by nie przesadzić i nie uszkodzić integralności danych zapisanych na dysku.

Z drugiej strony w przypadku dysków SSD problemem nie jest prędkość odczytu, czy zapisu, a nawet liczba IOPS. Główny kłopot to interfejs Serial-ATA 6 Gb/s, który jest największym ograniczeniem tego typu pamięci. Przez to m.in. najnowszy MacBook Air wykorzystuje pamięć SSD komunikującą się za pomocą interfejsu PCI-E, co przekłada się ok. 2x wyższą wydajność w porównaniu do szybkich dysków SSD z interfejsem SATA. Ponadto Intel już ma w planach wprowadzenie nowego złącza – Serial ATA Express o przepustowości 8 Gb/s i 16 Gb/s.

Intel Developer Forum 2013 odbędzie się w USA w San Francisco już między 10 a 12 września.