Jak hodować szpinak na Marsie?

Czerwona Planeta oraz zielona roślina, znienawidzona przez wiele osób (już od przedszkola), ale niesamowicie zdrowa. Brak tlenu oraz potrzeba tlenu. Brak pożywienia oraz jego potrzeba. Jak to połączyć?

Grupa studentów w Grecji opracowała projekt niezwykłej, automatycznej mikro-farmy, która równocześnie produkować może szpinak i tlen, powstały w wyniki działania hodowanych roślin. Całość zamknięta byłaby w specjalnej kapsule, która samodzielnie otworzyłaby się po wylądowaniu i rozłożyła wbudowane panele baterii słonecznych.

Pomysł jest rzeczywiście ciekawy i w gruncie rzeczy dotyka sedna jednego z wielu problemów przyszłych pozaziemskich wypraw: zaopatrzenia w pożywienie. Zamiast dawać przyszłym „marsjanom” rybę, być może lepiej zaopatrzyć ich w wędki – specjalne mini-farmy, dzięki którym sami będą mogli produkować różnego typu żywność. Amerykańska agencja kosmiczna NASA także go doceniła, przyznając mu nagrodę w kategorii najciekawszego pomysłu w swoim tegorocznym konkursie International Space Apps Challenge.

Rzeczywiście, pomysł wydaje się fajny. Tylko… ten szpinak. Nie mogli opracować technologii dla jakiegoś innego, bardziej smacznego warzywa…? Może ogóreczki? Dynia? Marchewka z groszkiem?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.