[aktualizacja] Obama wmieszał się w spór patentowy Apple vs. Samsung

[aktualizacja] Obama wmieszał się w spór patentowy Apple vs. Samsung

Jak możemy przeczytać w dzienniku The Wall Street Journal, prezydent Barrack Obama zawetował decyzję komisji ITC (amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu), która w minionym tygodniu nałożyła

zakaz sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych następujących produktów Apple’a: iPhone’a 3GS, iPhone’a 4 oraz wszystkich wersji iPada i iPada 2

.

Zakaz miał związek z naruszeniem przez firmę z Cupertino patentu Samsunga i miał obowiązywać począwszy od 5 sierpnia 2013 roku. Prezydent Obama jednak bardzo szybko podjął decyzję o anulowaniu zakazu. Było to pierwsze weto odnoszące się do wydanego przez komisję ITC zakazu sprzedaży jakiegokolwiek produktu od czasów Ronalda Reagana (1987 r.)!

Ów patent, zatytułowany oryginalnie “Apparatus and method for encoding/decoding transport format combination indicator in CDMA mobile communication system” odnosi się do sposobu komunikacji przez sieć CDMA. W wyniku tego naruszenia, ITC wydała zakaz importu produktów naruszających go, co miało oznaczać w praktyce kompletny zakaz sprzedaży tych urządzeń (jako że Apple nie mogłoby sprowadzić ich ze swoich fabryk poza granicami USA).

W liście uzasadniającym swoją decyzję, prezydent Obama wyjaśnia przewodniczącemu komisji ITC, Irvingowi Williamsonowi, że nałożenie zakazu sprzedaży mogłoby źle wpłynąć nie tylko na warunki konkurencji w amerykańskiej gospodarce, ale także na samych konsumentów w tym kraju. Administracja Obamy uznała ów patent za “wyznaczający standardy”, a co za tym idzie – niepodlegający roszczeniom zakazu sprzedaży. Samsung natomiast może wciąż domagać się odszkodowania.

Jak można się spodziewać, Samsung nie jest zadowolony z tej prezydenckiej decyzji, uznając decyzję komisji ITC za jedyną właściwą. Oczywiście zgoła odmienne nastroje panują w obozie Apple’a, które jest szczęśliwe z decyzji.

Aktualizacja:

Po decyzji administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, koreańska firma Samsung straciła, bagatela, miliard dolarów na swojej rynkowej wartości. Kapitalizacja rynkowa koreańskiego producenta w wyniku ogłoszenia tej decyzji spadła o 0,93,% do 1 274 000 koreańskich wonów. Oczywiście musimy pamiętać, że wartość rynkowa to nie to samo, co gotówka.