Wi-Fi coraz ważniejsze dla posiadaczy smartfonów

Wi-Fi coraz ważniejsze dla posiadaczy smartfonów

W latach 2012 – 2017 mobilny transfer danych w Polsce wzrośnie 10-krotnie, osiągając już za cztery lata poziom 113 milionów gigabajtów miesięcznie – wynika z danych zawartych w raporcie Cisco Visual Networking Index. Będzie to efektem utrzymującego się popytu na smartfony, tablety i inne urządzenia oferujące mobilną łączność z siecią. Jednocześnie rosnąca liczba mobilnych urządzeń obsługujących Wi-Fi w połączeniu z coraz większą liczbą publicznych hotspotów doprowadzi do sytuacji, w której Wi-Fi stanie się dominującym standardem łączności dla smartfonów.

Do niedawna większość inżynierów i menedżerów związanych z rynkiem technologii mobilnych postrzegało Wi-Fi jako “biedniejszego kuzyna” licencjonowanych rozwiązań komunikacji mobilnej. I z pewnością nigdy nie widzieli żadnej roli dla Wi-Fi w kontekście sieci mobilnych i swojej branży. Eksplozja mobilnego transferu danych zmieniła tę sytuację. Większość operatorów mobilnych zdaje sobie obecnie sprawę, że Wi-Fi offloading może, i musi, pełnić istotną rolę w zapobieganiu przeciążeniom sieci i niezadowoleniu klientów — mówi Marcin Wawrzyński, Product Sales Specialist w Cisco Systems Polska.

Zdaniem autorów innego raportu, przygotowanego w ostatnim czasie przez Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG), w ciągu dwóch najbliższych lat ponad 75 proc. smartfonów będzie regularnie łączyć się z sieciami Wi-Fi, zaś ich użytkownicy będą korzystać z tego standardu przez połowę czasu, jaki spędzają w Internecie. Ponadto, zdaniem ekspertów z Cisco IBSG, operatorzy mobilni mogą przenieść do Wi-Fi nawet do 30 proc. ruchu w swoich sieciach, uzyskując z tego tytułu znaczne oszczędności. Przykładem może być Arabia Saudyjska, gdzie jak wynika z szacunków, w ciągu najbliższych pięciu lat operatorzy będą musieli wydać ponad 3 miliardy dolarów na rozwój szerokopasmowych sieci mobilnych – takich jak HSPA czy LTE, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transfer mobilny. W zależności od tego, jaką część ruchu w Internecie operatorzy zdecydują się przenieść do Wi-Fi w ramach technologii offload, ich oszczędności mogą osiągnąć nawet 900 milionów dolarów, co stanowi około 1/3 całkowitych kosztów inwestycji w sieci szerokopasmowe potrzebnych w skali całego kraju.