Wojny patentowe: wszystko na jednym wykresie

Poniższy wykres przedstawia liczbę sporów patentowych (cyfry w kółku) wystawionych przeciwko konkretnym firmom od roku 2008 (jasne kolory) do 2012 (ciemne kolory). Od razu widać, że najwięcej oskarżeń pada od strony Apple (20 wniosków patentowych przeciwko HTC, 13 przeciwko Nokii, 4 przeciwko Samsungowi, 2 przeciwko Kodakowi i 1 przeciwko Motoroli Mobility). Do tej ostatniej uderza też Microsoft, oskarżając firmę o wykorzystanie aż 23 patentów.
Wojny patentowe: wszystko na jednym wykresie

Z drugiej strony możemy też zobaczyć, kto sprzedaje największą ilość opatentowanych rozwiązań (szary okrąg zewnętrzny). Motorola Mobility, która od 2011 r. należy do Google, wcześniej zdążyła sprzedać im około 17 tys. patentów. Kanadyjska firma Nortel także sprzedała sporo swoich patentów – 6 tys. z nich trafiło m.in. do Microsoftu, Apple, EMC czy Ericssona.

Pamiętajcie, że to tylko liczba patentów, o które toczą się sprawy sądowe. Producenci samych nowych wniosków patentowych składają o wiele, wiele więcej – szczegółów dowiecie się z naszego wcześniejszego artykułu.

Interesują Cię także inne wykresy, które w przystępny sposób pokazują zjawiska związane z Internetem? Sprawdź o czym pisaliśmy ostatnio:

Ewolucja sieci na wykresie“,

Internet w minutę“,

Sekunda w Internecie“.