CyanogenMod stanie się odrębnym systemem operacyjnym?

System jest dobrze znany wszystkim, którzy chcą spróbować jak działa “oryginalny” Android bez dodatkowych skórek ochoczo dodawanych przez wszystkich producentów. Ponadto CyanogenMod ma też mnóstwo większych i mniejszych poprawek w porównaniu do Androida na którym bazuje. Dziś dowiadujemy się, że tworzenie zmodyfikowanego systemu Google nie jest jedynym celem programistów CM.
CyanogenMod stanie się odrębnym systemem operacyjnym?

Okazuje się, że już od kwietnia twórcy działają pod szyldem Cyanogen Inc. i chcą stworzyć “własny” system operacyjny. Mają poparcie Benchmark Capital oraz Redpoint Ventures, skąd uzyskali 7 mln dolarów. Celem jest prześcignięcie BlackBerry oraz Windows Phone, co nie powinno być takie trudne, bo CyanogenMod wg nieoficjalnych statystyk może być już teraz popularniejszy od systemu Microsoftu.

Najważniejszym celem programistów jest uproszczenie procesu instalacji. Obecnie używanie CyanogenMod wymaga przeczytania instrukcji, która składa się z aż 23 kroków naszpikowanych informacjami, że może to doprowadzić do uszkodzenia telefonu i utraty gwarancji. Twórcy przypominają, że CyanogenMod “ratuje” wiele smartfonów, w przypadku których producenci i operatorzy komórkowi zrezygnowali z aktualizowania Androida.

Innymi słowy – wszystko wskazuje na to, że CyanogenMod będzie starał się być jeszcze lepszą wersją Androida. Steve Kondik, jeden z czołowych twórców CM podkreśla jednak, że system pozostanie darmowy. Google jeszcze nie skomentowało pomysłów CyanogenMod, ale trzeba pamiętać że przy odrobinie chęci producent może zablokować rozwój systemu, np. blokując dostęp do usług Google Play.