Firefox 26 z wyłączoną obsługą pluginów!

Mozilla napisała na swoim oficjalnym blogu, że by stworzyć jeszcze lepszą przeglądarkę Firefox, postanowili zmienić działanie pluginów. Zmienić, czyli... wyłączyć.

Czym są pluginy? To inaczej wtyczki, czyli Adobe Flash, Microsoft Silverlight (korzysta z niego m.in. ipla oraz tvn player), Java, czy QuickTime. Wg programistów taki krok da użytkownikom większą kontrolę nad tym, co się dzieje z ich przeglądarką. Dopiero gdy odwiedzimy stronę wykorzystującą jakąś wtyczkę, przeglądarka ją zablokuje i wyświetli komunikat, że dana witryna chce użyć pluginów.

Mozilla tłumaczy, że niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, czym są wtyczki. A to właśnie one często przyczyniają się do niestabilnej pracy przeglądarki i zawierają groźne błędy bezpieczeństwa, nad którymi sama Mozilla nie może zapanować (jedynie przez zdalne wyłącznie dziurawej wtyczki). Jedynym pluginem, który nie zostanie domyślnie zablokowany, będzie Adobe Flash.

Zmiana pojawi się w Firefoksie 26, który wg planów ma zadebiutować już 12 grudnia. Aktualnie blokada wtyczek trafiła do kanału testowego Aurora. Aby ją przetestować wystarczy

kliknąć tutaj

.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.