iPhone 5S rozebrany na części, ale gdzie jest koprocesor M7?

Ekipa serwisu niezawodnie stanęła w kolejce po najnowszą wersję smartfona Apple i niezwłocznie przystąpiła do całkowitego rozkręcenia telefonu. Chcieli się przyjrzeć jak najnowsze funkcję iPhone 5S wyglądają od strony sprzętowej. W porównaniu do iPhone 5 dodano m.in. czujnik Touch ID w przycisku Home, a także koprocesor Apple M7 służący do przetwarzania danych z akcelerometru, żyroskopu i kompasu.
iPhone 5S rozebrany na części, ale gdzie jest koprocesor M7?

Nowy iPhone ma także większą baterię – 1560 mAh zamiast 1440 mAh, co powinno nieznacznie (ok. 10%) wydłużyć czas pracy na baterii. Plotki o zastosowaniu energooszczędnego ekranu IGZO LCD były mocno przesadzone – wyświetlacz w 5S wygląda na dokładnie taki sam, jak w modelu 5.

Znacznie bardziej niepokojący jest jednak… brak koprocesora M7. iFixit z łatwością zlokalizował procesor Apple A7 APL0698 (produkowany przez Samsunga), czy moduł LTE Qualcomm MDM9615M. Nie udało się jednak dojrzeć układu M7, który jak Apple mówiło na konferencji – jest osobnym układem. Czyli nie znajduje się wewnątrz procesora A7. Pełną relację z rozkręcania telefonu

znajdziecie tutaj

.

AKTUALIZACJA: Okazuje się jednak, że układ M7 jest obecny, tylko nieco ukryty. Odnalazł go serwis

Chipworks

, który twierdzi że za marketingową nazwą M7 stoi układ NXP LPC18A1 (Cortex-M3 MCU) taktowany zegarem 150 MHz, wyposazony w 1 MB pamięci flash i 200 KB SRAM.