Oszuści internetowi kochają GTA V

Gdy premiera GTA 5 pojawiła się w nagłówkach mediów na całym świecie, a nawet spowodowała liczne "choroby" wśród pracowników, którzy dla gry woleli pozostać w domu, cyber-przestępcy uruchomili swoją własną, zakrojoną na szeroką skalę akcję rozpowszechniania podrobionych narzędzi, kodów i wersji beta.

Fałszywe strony internetowe zostały rozsiane po różnych krajach, z czego najwięcej z nich znalazło się w domenach rosyjskich. Mając na uwadze globalne zainteresowanie grą, twórcy złośliwego oprogramowania przygotowali anglojęzyczną zanętę, przekierowując następnie graczy na podejrzane strony identyfikujące ich adresy IP i dostarczając scam w ich rodzimym języku.

Specjaliści z Bitdefender Labs we Francji odkryli interesujący szczegół na jednej ze stron oferujących seriale do GTA. Jej twórcy wykorzystali reputację firm antywirusowych i, w celu zwiększenia wiarygodności oszustwa, podrobili darmowy skan bezpieczeństwa.

Po kliknięciu odnośnika gracze są przekierowywani do sfałszowanego skanera antywirusowego, który wykazuje, że strona rzekomo jest czysta. Analiza trwa jedynie kilka sekund i oczywiście żadna z firm antywirusowych (także Bitdefender) nie zgłasza problemu. Spostrzegawczy użytkownicy zauważą, że oszuści wykorzystali stare logo Bitdefendera, które zostało zmienione prawie trzy lata temu.

Po zakończeniu fałszywego skanowania gracze poszukujący upragnionego kodu kierowani są do kolejnego etapu oszustwa. Nagłówek otwartej strony głosi: „Complete a short survey to get GTA 5 serial” (Wypełnij krótką ankietę, aby otrzymać serial do GTA 5). Ankieta zawiera pytania w rodzaju, „Coke czy Pepsi! Który napój wolisz?” albo „iPad Retina vs iPad Mini! Który jest lepszy?”

Niektóre strony ze scamem, blokowane przez antywirusy z ostrzeżeniem o oszustwie, proponują pobranie dodatków do Facebooka lub karty upominkowe do Starbucksa. Użytkownicy są zachęcani do wyjawienia swoich danych personalnych, co może doprowadzić do późniejszej kradzieży ich tożsamości. Mogą również zostać zapisani do płatnych usług, z których nie planowali korzystać.

Dwa przypadki przenalizowane przez francuskie BitDefender Labs to dwa różne podejścia oszustów. Pierwszy polega na pobraniu fałszywego generatora kodów do gry. Oczywiście zamiast kodu, instalują u siebie na komputerze zwykłego trojana. Druga metoda oszustów to tzw. scam społecznościowy – fałszywy generator kodów to ukryty trojan, który zbiera informacje o użytkowniku dotyczące jego kont społecznościowych i kradnie hasła do nich.

Dlatego jeśli znaleźliście w ukrytą w Sieci stronę, która oferuje darmowy dostęp do GTA V, nie ściągajcie z niej żadnych plików.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.