Oto on, nowy Apple iPhone 5S!

Zanim gwiazda wieczoru ujrzała światło dzienne (okej, sztuczne reflektory w hali), Tim Cook podał kilka mniej lub bardziej istotnych statystyk. Następnie przypomniano nam o nowych funkcjach iOS-a 7, wśród których znajdziemy m.in. nowe funkcje aparatu czy możliwość wyszukiwania przez Siri w tweetach. Wszystkie opisywane funkcje można od jakiegoś czasu obejrzeć dokładnie na stronie Apple’a. iOS 7 będzie dostępny już 18 września, za darmo dla iPhone’a 4 lub nowszego, iPada 2 lub nowszego, iPada mini i iPodów. Cook zapowiedział także, że każde nowe urządzenie z iOS-em będzie oferować za darmo pięć aplikacji: Pages, Keynote, Numbers, iPhoto oraz iMovie.
Oto on, nowy Apple iPhone 5S!

Po prezentacji plastikowego iPhone’a 5C, przyszła kolej na iPhone’a 5S. Smartfon opiera się na nowym,

64-bitowym

(pierwszym w smartfonach!!!) układzie Apple A7, który ma być nawet dwukrotnie wydajniejszy, od poprzedniej generacji. Procesor wspiera m.in. OpenGL ES 3.0. W celu ukazania graficznej mocy, zademonstrowano grę Infinity Blade 3.

Ponadto oznacza to, że system iOS 7 jest 64-bitowy, co natomiast przełoży się z pewnością na szybkość i płynność pracy. Wszystkie aplikacje będą dostępne w wersjach 64-bitowych, ale te 32-bitowe też mają działać bez przeszkód. Oprócz procesora, nowy iPhone posiada także koprocesor M7, odpowiadający za ruch – co oznacza wsparcie dla takich aplikacji, jak Nike Plus Move.

Ekran pozostaje bez zmian. 4-calowy wyświetlacz Retina oferuje rozdzielczość 1136 x 640 pikseli. Wymiary obudowy także się nie zmieniły – mierzy ona 7,6 mm grubości, zaś waży 112 gramów.

iPhone 5S to także nowy, choć wciąż 8-megapikselowy aparat cyfrowy z większymi pikselami (1,5 mikrometra), 5-elementowym obiektywem z większą

przysłoną f/2.2

(wcześniej f/2.4), o 15% większą matrycą w stosunku do poprzednika, trybem zdjęć seryjnych 10 klatek na sekundę oraz udoskonaloną, podwójną lampę błyskową LED. Można także kręcić filmy z efektem slow motion – o rozdzielczości 720p przy 120 klatkach na sekundę. Obiektyw chroniony jest szafirowym szkłem.

Bateria ma pozwalać na 10 godzin rozmów w trybie 3G, czy 10 godzin przeglądania stron internetowych w trybie LTE. W trybie czuwania telefon ma wytrzymać do 250 godzin.

Jako, że funkcja passcode nie spełnia swojej roli, bo połowa użytkowników jej w ogóle nie używa, Apple wprowadza do nowego iPhone’a czytnik linii papilarnych, tzw.

Touch ID

, ukryty w przycisku domowym. To pojemnościowy czujnik o grubości zaledwie 170 mikrometrów i rozdzielczości 500 ppi. Autoryzacja za pomocą czytnika będzie wymagana m.in. przy odblokowaniu telefonu czy zakupach w iTunes.

Ceny:

iPhone 5S w wersjach 16, 32 i 64 GB będzie kosztować odpowiednio 199, 299 oraz 399 dolarów przy podpisaniu 2-letniej umowy. Dokładnie tyle samo, ile dotychczas kosztował iPhone 5. Rynkowa premiera 20 września. W Polsce pojawi się pod koniec roku.

Z pewnością zauważyliście na powyższym zdjęciu, że iPhone 5S będzie dostępny w trzech kolorach: szarym, czarnym i złotym.

UWAGA! Przeczytaj NASZ TEST iPhone’a 5S!