Pierwszy zakrzywiony telewizor Ultra HD

Pierwszy zakrzywiony telewizor Ultra HD

Trudno tak naprawdę stwierdzić, który z koreańskich producentów rzeczywiście był pierwszy. Najpierw Samsung zaprezentował pierwszy na świecie zakrzywiony telewizor OLED podczas targów CES 2013, potem wprowadził go na rynek koreański, ale w międzyczasie LG pokazało swój profilowany telewizor OLED i wprowadziło go do Europy. Teraz Samsung twierdzi, że prezentuje pierwszy na świecie profilowany telewizor Curved UHD, ale w tradycyjnej technologii LCD. Natomiast LG zaoferowało w tym samym czasie 77-calowy telewizor Curved UHD, ale w technologii OLED.

Jak przekonuje Samsung, stworzenie zakrzywionego ekranu UHD jest znacznie trudniejsze niż w przypadku telewizorów OLED, ze względu na właściwości panelu. Sam telewizor oferuje rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli i dzięki profilowanemu wyświetlaczowi, sprawia wrażenie otaczania widza obrazem, jak ma to miejsce chociażby w kinach IMAX (choć oczywiście na nieco większą skalę).

Premiera Curved UHD nastąpiła niedługo po niedawnej premierze telewizora Curved OLED, który trafił na rynki m. in. w Korei Południowej i USA. Samsung zdecydował, że data rynkowej premiery Curved UHD będzie uzależniona od reakcji użytkowników i zapotrzebowania ze strony rynku.