TEST: Apple iPhone 5S (64 GB)

TEST: Apple iPhone 5S (64 GB)

iPhone 5S jest kolejnym wyrazem konsekwentnej polityki produkcyjnej Apple’a: o ile ubiegłoroczny iPhone 5 przyniósł zauważalne zmiany designu, najnowszy model nie różni się od poprzednika wyglądem, za to ma odświeżone podzespoły. Waga, wymiary i wysoka jakość wykonania pozostały niezmienione. Jedynie przycisk główny wygląda nieco inaczej, ale o tym później. Nowy iPhone jest dostępny w kolorach: srebrnym, czarnym i złotym. Do Laboratorium CHIP-a trafiła złota wersja, prezentująca się mniej pretensjonalnie, niż się obawialiśmy.

Korzystanie z nowego iPhone’a jest łatwe, gdyż bez problemu można obsługiwać go jedną ręką. Na dole metalowej obudowy znalazło się złącze Lightning, ograniczające wybór akcesoriów do tych produkowanych przez Apple’a oraz wybranych, licencjonowanych dostawców. Również pojemność pamięci pozostała bez zmian – dostępne są warianty 16 GB, 32 GB i 64 GB. Model z 16 GB pamięci wyceniono na 699 euro, za wersję wyposażoną w 32 Gb pamięci przyjdzie nam zapłacić równowartość 799 euro, zaś najdroższy model będzie kosztował 899 euro. Ceny ustalone przez Apple’a są więc, jak zwykle, bardzo wysokie, czego, pomimo doskonałych podzespołów, nie da się usprawiedliwić kosztami produkcji.

Świetny wyświetlacz, lepszy moduł LTE

iPhone 5S ma wyświetlacz o przekątnej 4″. Jest on wykonany w technologii LCD i ma rozdzielczość 1136 x 640 pikseli. W teście wypadł on niemal identycznie, jak wyświetlacz iPhone’a 5: przy oświetleniu zewnętrznym osiąga jasność 544 cd/m2

, a kontrast szachownicy jest na poziomie 167:1. Jasność jest więc bardzo wysoka, podobnie jak kontrast. Oprócz tego, ekran iPhone’a cechuje się dużą stabilnością kontrastu i barw i zachowuje czytelność przy różnych kątach widzenia. Pod względem wyświetlanej przestrzeni barw musi on jednak uznać wyższość ekranów AMOLED montowanych w modelach konkurencji. Na pokładzie ponownie znalazł się moduł LTE, przy czym Amerykanie wprowadzili decydującą zmianę: nie obsługuje on już wyłącznie częstotliwości 1800 MHz, ale wszystkie pasma wykorzystywane do szybkiej transmisji danych.

Apple A7 i M7: przygotowany na przyszłość

Układ SoC (System on a Chip) iPhone’a 5S jest zupełnie nowy. Chip o oznaczeniu A7 bazuje na architekturze ARM v8 i jest wyposażony w dwa rdzenie obliczeniowe o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,7 GHz. Towarzyszy im procesor pomocniczy M7, którego parametry techniczne okrywa tajemnica. Wiadomo, że jego zadaniem będzie ciągłe śledzenie wskazań czujników przyspieszeń, żyroskopu i kompasu, aby odciążyć procesor główny i przekazywać informacje na przykład do appów takich jak Endomondo. Układ A7 to szczególna konstrukcja – pierwszy 64-bitowy procesor ARM. Może on zaadresować bezpośrednio do 4 GB pamięci RAM, jednak w iPhonie 5S, wyposażonym w 1 GB pamięci operacyjnej, nie przynosi to bezpośrednich korzyści. Na poprawę wydajności wpłynęło za to podwojenie pojemności rejestrów. Dzięki wyższej częstotliwości taktowania, ulepszonemu procesorowi graficznemu oraz zastosowaniu architektury 64-bitowej iPhone 5S jest dobrze przygotowany na przyszłe aktualizacje oprogramowania. Obecnie telefon radzi sobie z obsługą iOS-a 7 bez żadnych problemów z płynnością. Wyniki benchmarków takich jak 3D Mark i Geekbench sytuują go w absolutnej czołówce smartfonów.

iSight: sokole oko aparatu

Aparat iSight nadal bazuje na ośmiomegapikselowej matrycy, zwiększono jednak jej powierzchnię, a co za tym idzie wielkość pojedynczego piksela. Rolę lampy błyskowej pełnią dwie diody LED emitujące światło o różnej barwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło flesza ma być optymalnie dopasowane do jasności otoczenia i zapewniać właściwą temperaturę barwową zdjęcia. Testy nie wykazały dramatycznej poprawy jakości fotografii, ale faktycznie zdjęcia z lampą wyglądają trochę bardziej naturalnie. Oprócz tego aparat iPhone’a może łączyć cztery obrazy w jeden, rejestrować serię 10 klatek w ciągu sekundy oraz tworzyć duże zdjęcia panoramiczne o rozdzielczości 28 megapikseli. W trybie fotografowania rolę spustu migawki pełni przycisk zmniejszania głośności umieszczony z boku obudowy.

Zdjęcia testowe pokazały, że wysiłek włożony przez inżynierów Apple’a w optymalizację oprogramowania nie poszedł na marnę. Aparat robi bardziej wyraźne zdjęcia o bardziej poprawnym balansie bieli i dobrze współpracuje z mocnym fleszem. Podczas gdy fotografowanie iPhonem 5 w całkowitej ciemności było loterią, nowy model w takich warunkach bez problemów ustawia ostrość z pomocą lampy. Zdjęcia robione bez flesza przy słabym świetle nadal wychodzą jednak gorzej od rejestrowanych Nokią Lumia 925 – są ciemniejsze i cechują się wyższym poziomem szumu. Oprócz fotografowania smartfon umożliwia filmowanie w rozdzielczości Full HD oraz nagrywanie klipów typu “lupa czasowa” o rozdzielczości HD z szybkością 120 klatek na sekundę.

iOS 7: nowoczesny design, nowoczesne funkcje

Głównym powodem, dla którego 5S robi takie wrażenie, jest system operacyjny iOS 7. Po raz pierwszy Kalifornijczycy zdecydowali się zauważalnie zmienić wygląd interfejsu, a przy okazji wprowadzili sporo ciekawych nowości. Przeciągając palcem z góry na dół ekranu lub w odwrotnym kierunku, możemy błyskawicznie wywołać przyciski szybkiego dostępu czy listę wiadomości i zapisanych terminów, zaś podwójne wciśnięcie przycisku głównego powoduje uruchomienie czytelnego i funkcjonalnego menedżera zadań. Nowy system obsługuje prawdziwą wielozadaniowość, wszystkie otwarte appy mogą być aktualizowane w tle. Odświeżona przeglądarka Safari błyskawicznie ładuje strony internetowe i pozwala zachować orientację nawet przy wielu otwartych kartach. Również asystent Siri ma unowocześniony interfejs, szerszy zakres funkcji i nowy głos. Bez zmian pozostawiono za to zbyt mała klawiaturę, sprzyjającą popełnianiu błędów podczas pisania. Niestety Apple nie pozwala na instalację alternatywnych układów klawiatury.

Gruntowne zmiany wprowadzone w iOS-ie 7 sprawiają, że dotychczasowi użytkownicy urządzeń Apple’a nie przekonają się do niego od razi. Mimo to odświeżenie designu i wprowadzenie nowych funkcji (nawet jeśli w istocie nie są nowe, ale skopiowane), było konieczne. Naszym zdaniem Kalifornijczycy zrobili krok w dobrym kierunku: iOS7 to duża aktualizacja, na którą czekaliśmy już od dawna.

Touch ID: użyteczna innowacja

Co prawda iPhone 5S nie jest pierwszym smartfonem z czytnikiem linii papilarnym, ale na pewno pierwszym, w którym jest on w pełni funkcjonalnym układem zabezpieczającym. Skaner umieszczono w przycisku głównym, którego górna powierzchnia jest wykonana z odpornego na zarysowania szkła szafirowego otoczonego stalowym pierścieniem. Czujnik umieszczony pod warstwą szkła ma rozdzielczość 500 punktów na cal. W pamięci urządzenia można zapisać odciski kilku palców – podczas testu zeskanowaliśmy cztery, a pamięć urządzenia nadal nie była pełna. Przy pierwszym użyciu skanera iPhone potrzebuje około pół minuty na zapamiętanie wzoru. Później odblokowywanie ekranu palcem przebiega tak szybko, że często nawet nie pojawia się na nim ekran blokady. Odcisk palca służy również do autoryzacji zakupów w App Store – korzystając z tej funkcji nie musimy podawać hasła. Nadal zachowujemy jednak możliwość odblokowania telefonu zwykłym kodem – to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek problemów z identyfikacją. Domyślnie w systemie jest aktywna opcja pozwalająca na uruchamianie asystenta Siri bezpośrednio z ekranu blokady. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa, lepiej wyłączyć ten wyjątek. Według Apple’a iPhone nie zapisuje obrazu odcisku palca, ale jedynie obliczoną na jego podstawie wartość hasha. Jest ona szyfrowana i zapisywana lokalnie w chronionym obrzarze pamięci procesora A7. Ci, którzy nie chcą powierzać iPhone’owi swoich danych biometrycznych albo po prostu nie są przekonani do tej metody autoryzacji, mogą bez żadnych negatywnych skutków pozostać przy tradycyjnych kodach i hasłach. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z funkcji rozpoznawania odcisków palców jest łatwe i wygodne, choć może budzić wątpliwości tych, którzy szczególnie martwią się o bezpieczeństwo swoich danych. Z drugiej strony, o ile zwolennicy autoryzacji biometrycznej mogą otwierać szampana, inżynierowie Apple’a nadal nie zaspokoili potrzeb zwolenników technologii NFC: model S5, podobnie jak inne iPhone’y, jest pozbawiony odpowiedniego modułu komunikacyjnego.

Solidniejsze podstawy

Nowy iPhone należy do najlepszych smartfonów również dzięki znacznemu wydłużeniu czasowi pracy akumulatora oraz zoptymalizowanej akustyce. Czas surfowania sięgający 6:31 h i czas telefonowania wynoszący 6:46 h to dobre, a nawet bardzo dobre wyniki. Poprzedni iPhone 5 działał o godzinę krócej. Ponieważ pojemność akumulatora wzrosła tylko nieznacznie (1570 mAh wg norm FCC), dobre wyniki są prawdopodobnie zasługą nowego procesora oraz poprawionego zarządzania energią w iOS-ie 7. Akustyka iPhone’a 5S po stronie sieci komórkowej jest bardzo dobra, nawet w trybie głośnomówiącym jakość dźwięku jest przyzwoita. Po stronie sieci stacjonarnej głos rozmówcy brzmi znacznie mniej naturalnie, ale wciąż bez problemu daje się zrozumieć.

Alternatywa: HTC One

Jako alternatywę dla topowego iPhone’a polecamy HTC One. Ten równie dobrze wykonany flagowiec z Androidem ma 4,7-calowy ekran Full HD, procesor Snapdragon 600 zapewnia błyskawiczne tempo pracy, a cena smartfonu jest niższa, niż nawet najtańszej wersji iPhone’a 5S. Obecnie za HTC One wyposażonego w 32 GB pamięci flash i dający znacznie większe możliwości personalizacji, niż iOS, system Android trzeba zapłacić ok. 2300 zł.

iPhone 5S – podsumowanie:

Wizualnie iPhone 5S niewiele różni się od poprzednika, ale w jego konstrukcji wprowadzono wiele smian. Dzięki mocnym podzespołom, wytrzymałemu akumulatorowi i świetnemu systemowi iOS 7 nowy smartfon Apple’a z pewnością zalicza się do najlepszych. Tylko te ceny…

PLUSY:

iOS 7 połączony z usługą iCloud

wyraźny i jasny ekran

wytrzymały akumulator

wydajność i jakość wykonania na najwyższym poziomie

skaner odcisków palców

bardzo dobry aparat…

MINUSY:

… z problemami przy słabym świetle

brak modułu NFC

interfejs Lightning wymusza korzystanie z akcesoriów Apple’a

Cena: 899 euro

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]24
System operacyjnyiOS 7
Przekątna wyświetlacza [cale]4,0
Ocena ogólna [pkt.]95
Telefon i bateria [pkt.]90
Internet [pkt.]99
Multimedia [pkt.]90
Ergonomia [pkt.]98
Sklep z aplikacjami [pkt.]100
Data testu18.09.2013 r.
Dane techniczne
Sklep z aplikacjamiApple App Store
Promieniowanie SAR [W/kg]brak danych
Ciężar [g]132
Wymiary dł. x szer. x wys. [mm]124 x 59 x 8
Częstotliwość GSM (850/900/1800/1900 MHz)•/•/•/•
WLAN802.11a/g/b/n
EDGEtak
UMTS download speed [Mbps]42,2
UMTS upload speed [Mbps]5,8
Przeglądarka obsługująca FLASHnie
VideorozmowyWLAN i UMTS
Typ ekranu dotykowegoPojemnościowy
Multitouchtak
Reakcja ekranu na dotykbardzo dobra
Typ wyświetlaczaLCD
Rozdzielczość ekranu [piksele]640 x 1136
Liczba kolorów ekranu16777216
Nagrywanie głosutak
Profiletak
Push e-mailtak
E-mail: Exchangetak
Wbudowana pamięć [MB]58060
Slot na kartę pamięcibrak
Wersja USB2.0
Standardowe złącze (micro USB)nie
Typ karty SIMNano
Bluetooth4.0
Bluetooth A2DPtak
Rozdzielczość aparatu cyfrowego [MP]8
Minimalna odległość dla trybu macro aparatu [cm]8
Automatyczny fokustak
Rozdzielczość video [piksele]1080 x 1920
Wyjście HDMItak (przez interfejs Lightning)
Wyjście TV analogowenie
Formaty plików audioMP3, AAC
Wyjście słuchawkowe3,5 mm
Odtwarzacz wideotak
Radio FMnie
Nawigacja: odbiornik GPStak
Oprogramowanie do nawigacjipreinstalowany
Oprogramowanie do nawigacji: wersja pełniatak
Producent oprogramowania do nawigacjiApple Maps
AkcesoriaKabel USB, słuchawki dokanałowe z mikrofonem, instrukcja obsługi na płycie CD lub karcie pamięci
Wyniki testów
Bateria: czas rozmowy [min]406
Bateria: czas surfowania [min]391
Bateria: czas ładowania [min]130
Refleksy na ekranie (kontrast) [:1]3,0
Jasność ekranu [cd/m2]544
Kontrast (szachownica) [:1]167
Odbiornik GPStak
Nawigacja GPS: time-to-fix [s]10
Prędkość USB (czas załadowania 100 MB muzyki z PC) [s]9

Więcej:Apple