Awaria laptopa, zalanie? Sprawdź, co robić!

Złożoność funkcji i rozbudowane systemy multimedialne skomplikowały budowę komputerów. Procesory, układy graficzne, układy sieciowe oraz coraz większy nacisk na lekkość i mobilność powodują, że głównym problemem współczesnych laptopów jest temperatura. Co za tym idzie, słabe jej odprowadzanie powoduje częste awarie układów płyty głównej, z którą te wszystkie układy są zintegrowane.
Awaria laptopa, zalanie? Sprawdź, co robić!

Technicy z firmy Megaserwis podpowiadają, jak należy dbać o laptopy, by zapewnić ich sprawne funkcjonowanie.

Układ chłodzenia

Przede wszystkim nie możemy dopuszczać do przegrzewania urządzenia. Unikajmy pracy na kolanach, obrusach, kocach oraz w środowisku gdzie występuje nadmierne pylenie. Zadbajmy też o to, by kratki wentylacyjne obudowy były zawsze czyste i drożne. Systematyczne konserwowanie układ chłodzenia w dobrym serwisie to szybka i niedroga metoda, która może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami znacznie droższej i ryzykownej naprawy płyty głównej. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Przepięcia, Zwarcia

Inną przyczyną uszkodzeń laptopów, to awarie elektryczne płyty głównej. Mogą one powstać w wyniku zalania, przepięcia elektrostatycznego, bądź zwarcia portów zewnętrznych.

Pomimo wykorzystywania coraz lepszych zabezpieczeń wciąż zdarzają się przypadki przepięć w sieci. Prowadzi to często do rozległych usterek, które mogą usunąć tylko wykwalifikowani elektronicy, o ile nie uległy wypaleniu połączenia laminatu. Jeżeli nie używamy komputera przez dłuższy czas, warto odłączyć od niego wszystkie przewody (najczęściej do uszkodzeń dochodzi poprzez zasilacz i kabel sieciowy). Należy również uważać na urządzenia, które podłączamy do komputera. Ważne jest by były sprawne oraz poprawnie podłączone i zabezpieczone.

Zalania

Jeżeli zalałeś laptopa, to najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe wyjęcie baterii, odłączenie zasilacza i jak najszybsze udanie się do dobrego serwisu. Wszelkie próby włączania i sprawdzania czy laptop działa prowadzą do większych zniszczeń elektrycznych. Nie należy lekceważyć nawet najdrobniejszych zalań, gdyż niewyczyszczone prowadzą do korozji połączeń elektronicznych. Jeżeli ciecz dostanie się do klawiatury, wówczas często, jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana.

Trzeba pamiętać o tym też w zimie, kiedy temperatury, w jakich podróżujemy są zgoła inne niż te, w jakich laptopy pracują. Przeniesienie z zimnego do ciepłego pomieszczenia powoduje skraplanie pary wodnej w środku. Włączenie komputera od razu po przejściu z bardzo zimnego otoczenia do ciepłego może spowodować zwarcia przez skroploną parę wodną. Należy odczekać kilkadziesiąt minut zanim spróbujemy podłączyć laptopa.

Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj.

Uszkodzenia dysku twardego.

Nie wszyscy wiedzą jak delikatnym urządzeniem jest dysk twardy. Utrata danych znajdujących się na dysku twardym może przyprawić o ból głowy. Technicy z firmy Megaserwis prowadzą od 2009 roku profesjonalne laboratorium i opowiadają czasem kłopotach, kiedy takie dane tracimy. W większości przypadków daje się je odzyskać, ale w około 10% uszkodzenia są na tyle poważne, że dane są niekompletne lub w ogóle nie udaje się ich przywrócić.

Dyski twarde są mało odporne na uderzenia podczas pracy. Każdorazowe mocniejsze zamknięcie klapy, uderzenie w laptopa czy przestawianie notebooka, może spowodować uszkodzenie powierzchni magnetycznej na talerzu. Z tak uszkodzonego miejsca na talerzu (obszar od kilku tysięcy do kilkudziesięciu milionów sektorów) głowice nie są już w stanie odczytać żadnych danych. Zawsze należy robić kopię najważniejszych danych, a co jakiś czas kopię zapasową całego systemu operacyjnego na zewnętrznym nośniku, takim jak: Pendrive, dysk zewnętrzny czy płyta DVD. Upadek laptopa, czy dysku może skończyć się brakiem możliwości odzyskania Twoich danych.

Matryce. Stłuczenia, paski

Matryca to jedna z najdelikatniejszych części laptopa. Jest bardzo wrażliwa na uderzenia, zalania, ekstremalne temperatury czy warunki atmosferyczne. Najczęstsze usterki to zbicia, rozlania, paski, brak reakcji na dotyk czy problemy związane z podświetleniem. Wszystkie ekrany charakteryzują się: określoną rozdzielczością, rodzajem złącza i podświetlenia oraz rozmiarami fizycznymi. Ze względu na te parametry do każdego urządzenia należy stosować odpowiednią matrycę. Nie wszystkie działają zamiennie. Są laptopy, które wymagają oryginalnych i ściśle określonych parametrów ekranu i jego wymiarów. Zastosowanie niewłaściwego, może spowodować w najlepszym przypadku brak regulacji jasności lub brak obrazu w najgorszym, uszkodzenie modułu graficznego na płycie głównej. Zawsze lepiej udać się do serwisu, który stosuje oryginalne części w celu zapewnienia fabrycznych parametrów obrazu, takich jak: jasność, kontrast, czas reakcji czy kąt widzenia.

Porty zewnętrzne

Uszkodzeniom i wyłamaniom, ulegają również porty zewnętrzne. Z reguły jest to wina ich niewłaściwego użytkowania. Zdarza się nam zahaczyć nogą o kabel i wyrwać port lub strącić laptopa. W najlepszym przypadku usterka ograniczy się do uszkodzeń mechanicznych i nie spowoduje zwarć, a naprawa będzie polegać na wymianie portów. Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim uporządkować kable na biurku, a przenosząc laptopa warto wszystko odłączyć od portów. Upewnić się, że podłączane urządzenia są sprawne.

Jeżeli wystąpi usterka elektryczna takiego portu, wówczas lepiej jak najszybciej udać się do dobrego serwisu laptopów. Taki serwis jest w stanie wymienić każdy port na płycie głównej.

Zasilanie

Jeżeli laptop nie reaguje na włącznik, warto najpierw przyjść do serwisu na kontrolę zasilacza. Takie sprawdzenie najczęściej nic nie kosztuje, a będziemy pewni, po której stronie leży problem. W serwisie sprawdzą nam od razu podstawowe urządzenia i porty notebooka. Być może w nich tkwi przyczyna usterki.

Brak reakcji na włącznik, niestety może dotyczyć wielu podzespołów. Nie sposób wymienić wszystkich usterek o tym objawie. Jeżeli to nie wyżej wymienione, to najczęściej problem dotyczy płyty głównej.

Próby samodzielnych napraw

Technicy z Megaserwisu często otrzymują komputery po próbach samodzielnych napraw, bądź po innych, niefachowych serwisach. Czasami błahy problem urasta do wielkiego i drogiego, tylko dlatego, że ktoś niewłaściwie podjął się naprawy. Klienci przeglądają internet w celu odnalezienia taniego rozwiązania swoich problemów z laptopem. Z doświadczenia wiemy, że obieranie dróg na skróty często się mści. Powierzanie sprzętu ludziom, którzy nie wiedzą co robią, bądź robią “na oko”, często uniemożliwi później doprowadzenie go do pełnej sprawności.

Po pierwsze – jeden objaw może świadczyć o różnych problemach. Np. paski na ekranie mogą być spowodowane: uszkodzoną matrycą, uszkodzoną taśmą, uszkodzeniem złącza matrycy lub płyty głównej, usterką układu grafiki. Kupując części w ciemno jest duża szansa, że nie trafisz i pieniądze są wyrzucone w błoto.

Po drugie – wyspecjalizowani technicy dokładnie znają budowę laptopów, co pozwala na szybsze i dokładniejsze lokalizowanie usterek. Osobom niedoświadczonym zdarza się już na etapie rozbierania laptopa wyrwać jakąś tasiemkę, zatrzask a nawet połamać laminat płyty głównej. Dla przykładu – w niektórych laptopach wymiana taśmy dysku uszkodzonej podczas próby niefachowego rozkręcenia może kosztować nawet kilkadziesiąt do kilkuset złotych, co czasem jest droższe niż naprawa pierwotnej usterki.

Po trzecie – nawet samodzielne czyszczenie niesie za sobą możliwość uszkodzenia elektroniki. Np.: czyszczenie klawiatury w niewłaściwy sposób, powoduje zwarcia klawiszy; dmuchanie w wentylator powoduje wyłamanie łopatek bądź uszkodzenie układów płyty, z powodu generowania napięcia (rozpędzony podmuchem wentylator działa wtedy jak dynamo).

Komputera po zalaniu w ogóle nie należy samemu czyścić. Należy odłączyć zasilacz, wyjąć baterie i możliwie szybko przyjść do dobrego serwisu. Liczy się czas, zanim dojdzie do korozji.

Zwykła nieumiejętna wymiana procesora może uszkodzić całą płytę główną, np. gdy wyrywa się gniazdo procesora razem z połączeniami płyty. Wtedy nadaje się ona tylko do wymiany.

Podsumowując, kilka rad:

 • Zalałeś laptopa? Nie zwlekaj. Wyłącz go, odłącz zasilanie. Przyjdź do serwisu na czyszczenie. W 90% przypadków udaje się taki laptop przywrócić do pełnej sprawności.
 • Rób kopię zapasową ważnych danych
 • Podczas burzy odłącz wszystkie przewody od komputera
 • Używaj markowych zasilaczy i akumulatorów
 • Staraj się nie uderzać i nie przenosić laptopa podczas pracy
 • Przewoź zawsze wyłączony i dobrze zabezpieczony
 • Zapewnij mu dobrą wentylację
 • Dbaj o regularną konserwację
 • Nigdy nie zostawiaj nic na klawiaturze w przypadku zamknięcia klapy, uszkodzisz ekran
 • Odczekaj zanim włączysz komputer po przeniesieniu go z zimnego otoczenia
 • UWAGA! Próby niefachowych napraw, kończą się brakiem możliwości naprawienia komputera