Czy włączona komórka w samolocie może spowodować katastrofę?

Używanie telefonów w samolotach jest zabronione. Pogromca mitów sprawdza, jak niebezpieczne w praktyce są komórki na pokładzie.

MIT

Tam, gdzie stosowane są wrażliwe urządzenia, telefony komórkowe są zabronione: w samolotach, szpitalach, na stacjach paliw. Promieniowanie telefonów komórkowych zakłóca pracę urządzeń i powoduje awarie.

PRAWDA

Promieniowanie telefonów komórkowych jest tematem szeroko dyskutowanym od lat. Wielu ludzi obawia się rzekomych zagrożeń, które mają pochodzić od telefonów komórkowych. Chodzi o wpływ na nasze zdrowie a także możliwość awarii instalacji technicznych. Ale co właściwie jest na rzeczy?

Najpopularniejszy jest chyba zakaz korzystania z telefonów komórkowych w samolotach. Fale radiowe wychodzące z telefonów mają jakoby sprawiać, że przestają działać odbiorniki GPS, że autopiloty nie pracują prawidłowo albo że zablokowany zostaje kanał komunikacyjny. W skrajnym przypadku samolot może się wręcz rozbić. Możemy was jednak uspokoić: pod tym względem zakaz używania telefonów jest czystym panikarstwem. International Air Transport Association w ciągu sześciu lat przeanalizowała 180 milionów lotów. Udokumentowano 75 przypadków, w których problemy techniczne mogły zostać wywołane użytkowaniem telefonów komórkowych – wszystkie dotyczyły starych modeli samolotów. Według innego badania podczas każdego lotu aktywny jest średnio jeden telefon – bez zwiększania liczby katastrof. Nie ma więc naukowego dowodu na zakłócanie działania urządzeń samolotów przez telefony komórkowe. Wręcz przeciwnie: coraz więcej linii lotniczych pozwala już na korzystanie z telefonów w trakcie lotu. Zauważmy: podczas lotów bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. Gdyby istniało choćby najmniejsze ryzyko, to nawet nie można byłoby zabierać komórek na pokład.

Podobnie jest w szpitalach. Również tutaj dotychczas nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu na aparaturę medyczną – z wyjątkiem automatów telefonicznych dla pacjentów, które od rozpowszechnienia telefonii komórkowej używane są coraz rzadziej. Na stacjach paliw używanie telefonów komórkowych nie jest zabronione z powodu promieniowania. Tutaj czynnikiem strachu jest iskra z eksplodującego akumulatora, ale – co osobliwe – zupełnie ignoruje się to ryzyko w przypadku odtwarzaczy MP3 czy pojazdów elektrycznych, których się nie zakazuje. Widzicie więc: jeśli w rzeczywistości telefony komórkowe stanowią jakieś zagrożenie, to jego źródłem są raczej ich użytkownicy irytujący otoczenie głośnymi rozmowami.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.