Dlaczego Windows 8 ma tak słaby czas pracy na baterii?

Pan Atwood zainteresował się tabletem po publikacji recenzji urządzenia przez serwis AnandTech. Prócz obszernego opisu urządzenia opublikowano tam także wyniki testu czasu pracy na baterii. Autor bloga przypomniał, że pierwszy Surface miał wiele zalet, ale żadną z nich nie był długi czas pracy na baterii. Urządzenie działało zaskakująco krótko nie tylko w porównaniu do tabletów z procesorami ARM, ale także do innych urządzeń z układami x86.
Dlaczego Windows 8 ma tak słaby czas pracy na baterii?

Okazuje się, że w przypadku Surface Pro 2 pod tym względem jest lepiej, ale z pewnością wyniki są dalekie od oczekiwań. Surface Pro 2 podłączony do Wi-Fi może działać niemal tak długo, jak np. Nexus 10, ale znacznie krócej od ostatniego iPada, czy najnowszego Nexusa 7. Oczywiście można się spierać o porównywanie bardzo wydajnego tabletu firmy Microsoft do urządzeń z procesorami ARM. Jest jednak pewien sprzęt o bardzo podobnej konfiguracji do Surface Pro 2.

To… najnowszy MacBook Air. Wyposażony w podobne komponenty, akumulator, jednak w zupełnie inny system operacyjny – OS X zamiast Windows. Jeff Atwood przytacza wykresy z których wynika, że 11-calowy MacBook podłączony przez Wi-Fi wytrzymuje bez ładowania ponad 11 godzin, zaś Surface Pro 2 – połowę tego czasu.

Ponadto Atwood zauważa, że w 2009 roku komputer MacBook z systemem operacyjnym OS X 10.5 mógł pracować na baterii ponad 8 godzin. Po zainstalowaniu Windows 7 długość czasu pracy zmniejszała się o 26%. Obecnie porównanie powtórzono na najnowszym MacBook Air. Wynika z nich, że zmiana OS X 10.8 na Windows 8 ciągle przekłada się na czas pracy. Jednak teraz różnica sięga już… 50%.

Pan Atwood swoją opinię przekazał twórcy AnandTech. Tymczasem Anan Shimpi przez konto Twitter przyznał, że sam wielokrotnie zadawał takie pytanie różnym producentom… nie uzyskując żadnej rozsądnej odpowiedzi.