Jak skutecznie “naprawić” Ubuntu?

Wszystko za sprawą wyszukiwarki systemowej, która prócz przeszukiwania komputera zyskała integrację ze sklepem Ubuntu. Dzięki śledzeniu wpisywanych znaków system automatycznie wyświetla asortyment sklepu Amazon i umożliwia szybkie przeszukiwanie Sieci. Rozwiązanie być może wygodne, ale chyba nie do końca zgodne z oczekiwaniami osób dbających o prywatność.
Jak skutecznie “naprawić” Ubuntu?

Tymczasem Canonical wcale nie ustaje w próbach integrowania kolejnych usług w wyszukiwarce systemowej. Ubuntu 13.10 wprowadzi integrację z Wikipedią, Yahoo, Google, Facebookiem, Picasą, Yelp, czy nawet deviantART. Okazuje się jednak, że jest prosty sposób, aby pozbyć się tych wszystkich dodatków, a wyszukiwarka systemowa będzie przeszukiwała tylko nasz komputer.

Na stornie

fixubuntu.com

dostępny jest kod, który należy wkleić do terminala systemowego. Polecenie odinstaluje wbudowane w system reklamy Amazon, a także (na wszelki wypadek) odetnie wszystkie połączenia systemu z serwerem reklam Ubuntu. Ponadto wyłączy się opcja Remote Search, dzięki czemu wyszukiwania systemowe nie będą wysyłane do Internetu.