Jak skutecznie „naprawić” Ubuntu?

Odkąd pojawiło się Ubuntu 12.12, użytkownicy patrzą na ten system nieco mniej przychylnym okiem.

Wszystko za sprawą wyszukiwarki systemowej, która prócz przeszukiwania komputera zyskała integrację ze sklepem Ubuntu. Dzięki śledzeniu wpisywanych znaków system automatycznie wyświetla asortyment sklepu Amazon i umożliwia szybkie przeszukiwanie Sieci. Rozwiązanie być może wygodne, ale chyba nie do końca zgodne z oczekiwaniami osób dbających o prywatność.

Tymczasem Canonical wcale nie ustaje w próbach integrowania kolejnych usług w wyszukiwarce systemowej. Ubuntu 13.10 wprowadzi integrację z Wikipedią, Yahoo, Google, Facebookiem, Picasą, Yelp, czy nawet deviantART. Okazuje się jednak, że jest prosty sposób, aby pozbyć się tych wszystkich dodatków, a wyszukiwarka systemowa będzie przeszukiwała tylko nasz komputer.

Na stornie

fixubuntu.com

dostępny jest kod, który należy wkleić do terminala systemowego. Polecenie odinstaluje wbudowane w system reklamy Amazon, a także (na wszelki wypadek) odetnie wszystkie połączenia systemu z serwerem reklam Ubuntu. Ponadto wyłączy się opcja Remote Search, dzięki czemu wyszukiwania systemowe nie będą wysyłane do Internetu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.