Sony RX10: megazoom z poważną matrycą

Do serii aparatów kompaktowych firmy Sony oznaczonych literami RX dołączył nowy model RX10. Tak jak w przypadku poprzedników, wyróżnia go duży rozmiar matrycy, jednak na większą uwagę zasługuje niezwykły zoom optyczny.

Aparat fotograficzny Sony RX10 wykorzystuje tę samą 20-milionową matrycę CMOS Exmor R (BSI), którą wcześniej umieszczono już w modelu RX100 II. Jest to matryca typu 1″ (13,2×8,8 mm), a więc – jak na aparaty kompaktowe – naprawdę spora. A że spora matryca wymaga też sporego obiektywu, do tej pory Sony oferowało ją w modelach RX100/RX100 II, wyposażonych w skromne zoomy optyczne 3,6x. Tylko w ten sposób udało się zapewnić nieduże rozmiary aparatu i obiektywu.

Dlatego RX10, wyposażony w stabilizowany optycznie zoom o krotności 8,3x, to już zupełnie inny typ aparatu, wielkością i kształtem bardziej przypominającego lustrzankę. Jego obiektyw ma dobrze dobrany, użyteczny zakres ogniskowych 24–200 mm (ekwiwalent dla małego obrazka) oraz – co wydaje się jeszcze bardziej imponujące – stały maksymalny otwór przysłony f/2,8. Tak jak w przypadku innych modeli z serii RX, podpisał się pod nim Carl Zeiss.

Poważny jest nie tylko obiektyw i wygląd całego aparatu. Aparat zapisuje pliki w formatach JPEG i RAW i wyposażony jest w najnowszy procesor obrazowy Bionz X. Do tylnej ścianki doczepiony jest odchylany, 3-calowy ekran o rozdzielczości 1,29 mln pikseli, zaś wyświetlacz w wizjerze elektronicznym ma rozdzielczość 1,44 mln pikseli. Filmy Full HD mogą być nagrywane nawet z częstotliwością 60p.

 

Cena Sony RX10: 5799 zł

(brutto)

0
Źródło: Sony Polska
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.