SZYBKI TEST: Netgear JNR1010

SZYBKI TEST: Netgear JNR1010

Do laboratorium trafił niewielki, podstawowy ruter bezprzewodowy marki Netgear przeznaczony do działania z sieciami kablowymi lub DSL. Może on działać zarówno na liniach wymagającymi podania loginu i hasła (PPPoE, PPTP, L2TP) jak i takimi, które go nie wymagają (sieci osiedlowe, dostawcy kablowi).

Zawartość opakowania

W wyposażeniu JNR1010 nie ma nic nadzwyczajnego. W pudełku znajdziemy ruter, zasilacz, kabel sieciowy oraz płytę z dokumentacją w wielu językach i drukowany przewodnik szybkiej instalacji (w odróżnieniu od WNR3500L – także w języku polskim). Na ulotce w przystępny sposób opisano podstawowe kroki wymagane do podłączenia urządzenia. Porty oznaczone są kolorami: WAN – niebieskim, LAN – żółtym. Nie sposób się pomylić.

Konfiguracja

Po podłączeniu kabli czas na konfigurację. W tym celu wystarczy w przeglądarce wpisać adres routerlogin.net (choć nie zawsze działa), lub adres IP rutera – standardowo 192.168.1.1. W tym miejscu powinien uruchomić się kreator, który przeprowadzi nas przez proces konfiguracji najistotniejszych parametrów, łącznie z automatycznym rozpoznawaniem typu połączenia internetowego. Po jego zakończeniu mamy ruter skonfigurowany do działania z funkcjonującym połączeniem Internetowym i prostym, choć unikalnym dla każdego egzemplarza, hasłem sieci bezprzewodowej. Urządzenie ma fabrycznie zapisane ustawienia sieci WLAN, tzn. nazwę i hasło sieciowe, które możemy odczytać z naklejki spodzie urządzenia. Chcąc ustawić własne – musimy zajrzeć głębiej do interfejsu. Podobnie jak w WNR 3500L, podzielony jest on na dwie zakładki: podstawową i zaawansowaną.

Interfejs podstawowy.
Interfejs podstawowy.
Interfejs zaawansowany.
Interfejs zaawansowany.

Podobnie jak tam, użyte jest oprogramowanie Netgear Genie, choć w przypadku JNR1010 nie ma możliwości zmiany np. na DD-WRT czy Tomato. Pamiętajmy, jest ot prosty ruter do podstawowych zastosowań. Mniej doświadczonym użytkownikom powinna wystarczyć podstawowa wersja interfejsu. Znajdą oni w niej stawienia wszelkich podstawowych parametrów działania. Tak jak w WNR3500L warto od razu wejść w pozycję “Wireless” i po prawej stronie zmienić ustawienie “Mode” na wartość “Up to 150 Mbps”. Nie wiedzieć czemu, standardowo szybkość przesyłania ograniczona jest do 65 Mb/s. W polu “Security Options” pozostawiamy “WPA2-PSK [AES]” – jest to najbezpieczniejszy sposób zabezpieczenia sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Na starsze WPA-PSK można się zdecydować tylko jeśli któreś z używanych przez nas urządzeń nie obsługuje WPA2. W podstawowych ustawieniach znajdziemy też opcje ustawień bezprzewodowej sieci dla gości.

Aby zapewnić maksymalną szybkość przesyłania danych, w zakładce 'Wireless' należy zmienić ustawienie 'Mode' na 'Up to 300 Mbps'.
Aby zapewnić maksymalną szybkość przesyłania danych, w zakładce “Wireless” należy zmienić ustawienie “Mode” na “Up to 300 Mbps”.

W zakładce ustawień zaawansowanych znajdziemy bardziej szczegółowe opcje dot. działania urządzenia. Można też ponownie uruchomić kreatora konfiguracji. Wśród dostępnych ustawień są m.in takie umożliwiające zdefiniowanie QoS, ustawienie przekierowań portów czy ograniczenia dostępu do określonych witryn.

Do przydatnych funkcji JNR1010 należy funkcja FastLane, która umożliwia określenie minimalnego pasma przesyłania zarezerwowanego dla wybranego komputera w sieci. Ustawienie to gwarantuje, że nawet przy dużym ruchu sieciowym pochodzącym z innych komputerów, szybkość przesyłania na jednym, wybranym komputerze nie spadnie poniżej założonej wartości.

Korzystając z FastLane określimy minimalne pasmo przesyłania zarezerwowane dla określonego komputera w sieci.
Korzystając z FastLane określimy minimalne pasmo przesyłania zarezerwowane dla określonego komputera w sieci.

Wydajność i zużycie energii

W standardowym trybie działania ruter pobiera zaledwie ok. 2 watów energii. Podczas bezprzewodowego przesyłania danych wartość ta wzrasta do ok. 3 watów. Udogodnieniem, które nie często zdarza się w niedrogich ruterach jest przycisk umożliwiający wyłączenie sieci bezprzewodowej. W przypadku kiedy z niej nie korzystamy możemy obniżyć zużycie energii przez ruter. Drugi z przycisków znajdujących się na prawym boku urządzenia służy do włączania funkcji WPS lub FastLane. Szybkości transferów są sprawą dość indywidualną i zależną od konkretnego środowiska. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku gdy wokół znajdują się inne sieci szybkość przesyłania będzie niższa. Jako że ruter jest wyposażony w stumegabitowe porty LAN oraz interfejs WLAN o szybkości do 150 Mb/s, uzyskiwane transfery (w idealnych warunkach) oscylują w granicach 90 Mb/s. Przy dużym zagęszczeniu okolicznych sieci bezprzewodowych szybkości przesyłania spadają do ok 60 Mb/s. Niewątpliwą zaletą JNR1010 jest jego zasięg. Dzięki antenie 5 dBi ruter jest w stanie objąć sygnałem obszar o promieniu nawet 50 metrów, pod warunkiem, że ściany nie powodują dużego tłumienia. Z powodzeniem nada się zatem do dużych mieszkań i domów jednorodzinnych zapewniając dostęp do sieci w każdym zakątku domowego zacisza.

Ruter kosztuje około 80 zł.