TEST: Microsoft Surface 2

TEST: Microsoft Surface 2

Sprzętowa podstawa Surface’a 2 pochodzi od firmy nVidia i nosi nazwę Tegra 4. Ten mobilny układ typu SoC (System on a Chip) jest produkowany w nowoczesnej technologii 28 nm, a w jego skład wchodzą cztery rdzenie obliczeniowe bazujące na architekturze ARM Cortex A 15 i taktowane z częstotliwością 1,7 GHz. Ponadto w skład platformy Tegra 4 wchodzi zintegrowany procesor graficzny z 72 jednostkami cieniującymi. Wymienione cechy czynią nową Tegrę najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym spośród dostępnych na rynku układów ARM do urządzeń mobilnych.

Urządzenie jest wyposażone w 32 GB pamięci flash (rozszerzalnej za pomocą karty MicroSD) oraz 2 GB pamięci operacyjnej – to więcej niż wystarczająco dużo. Ponadto tablet dysponuje portem USB z funkcją hosta, do którego można podłączyć na przykład zewnętrzny twardy dysk albo pendrive zapewniający dodatkowe miejsce na pliki bądź kopie zapasowe. W odróżnieniu od Androida, Windows RT domyślnie wykorzystuje system plików NTFS – również do kart pamięci. Dzięki temu użytkownik może pracować nawet z bardzo dużymi plikami, nie oglądając się na ograniczenie wielkości pojedynczego elementu do 4 GB występujące w systemie plików FAT32.

Mobilność: szczupły maratończyk

Zdobywając 89 punktów na 100 możliwych w kategorii mobilności, Surface 2 dosłownie otarł się o ocenę “bardzo dobry”. Czas pracy urządzenia jest doskonały: 9:43 h podczas oglądania filmu i 8:02 h podczas surfowania w Sieci to jedne z najlepszych wyników, jakie dotychczas odnotowaliśmy w Laboratorium CHIP-a. Do ładowania akumulatora trzeba używać specjalnej ładowarki, ponieważ Surface 2 nie dysponuje standardowym wejściem MicroUSB. Niestety, niewielkie wymiary (27,5 x 17,3 x 0,9 cm) nie znajdują odzwierciedlenia w wadze tabletu: ważący 647 gramów Surface 2 jest znacznie cięższy od wielu innych 10-calowców.

Ergonomia: szybkość i elastyczność

Po aktualizacji do wersji 8.1, Windows RT pozostał zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykowej, dzięki czemu nawigacja w rozlicznych menu przebiega bezproblemowo. Po uruchomieniu Surface’a 2 widzimy znany ekran interfejsu Modern UI z kafelkami, które można dodawać i usuwać. Dostępny jest również klasyczny Pulpit i Eksplorator Windows. System Microsoftu w wersji RT nadal nie obsługuje jednak programów wymagających architektury x86. Z tego względu jesteśmy skazani na appy dostępne w sklepie Windows Store. Na pocieszenie każdy użytkownik Surface’a 2 może bezpłatnie korzystać z pakietu Office 2013 RT1 wraz z Outlookiem. Mocne podzespoły zapewniają idealną płynność pracy systemu – nie zauważyliśmy żadnych skoków ekranu.

Wyświetlacz: błyszczący panel 16:9

Projektanci Microsoftu zdecydowali się wyposażyć Surface’a 2 w wyświetlacz o nietypowych, jak na najlepszy tablet, proporcjach 16:9. Jego przekątna ma długość 10,6″ zamiast typowych 10,1″ (16:10). Parametry ekranu są nieco powyżej średniej: nasze testy wykazały jasność na poziomie 341 kandeli na metr kwadratowy oraz kontrast szachownicy 150:1. Kontrast odbić wynosi 7:1 co oznacza, że światło padające na tablet relatywnie mocno odbija się od ekranu. Wielu konkurentów Surface’a 2 nie wypada jednak zauważalnie lepiej.

Wyposażenie: kompromis projektantów i księgowych

Pomijając procesor i dużą ilość pamięci, Surface 2 w zasadzie nie ma żadnych szczególnie interesujących elementów wyposażenia. Urządzenie łączy się z Internetem wyłącznie przez sieć WLAN (802.11n), gdyż nie posiada modułu UMTS. Port MicroHDMI umożliwia łączenie go z telewizorami i monitorami, aby można było obejrzeć wyświetlane elementy na dużym ekranie. Tablet ma też dwie kamery: jedną z przodu, służącą do wideorozmów czy telefonowania przez Skype’a, i drugą z tyłu do fotografowania i filmowania. Matryca tylnej kamery ma rozdzielczość 3,7 MP i robi zdjęcia przeciętnej jakości.

Surface 2 jest zaskakująco elastyczny, jeśli chodzi o możliwość podłączania akcesoriów i urządzeń peryferyjnych. Tablet dysponuje mianowicie interfejsem USB z funkcją hosta, co jest rzadkością wśród komputerów tego typu. Dzięki temu możemy podłączać do niego zarówno klucze USB i zewnętrzne dyski twarde, jak i myszy oraz klawiatury.

Surface 2 jest zaskakująco elastyczny, jeśli chodzi o możliwość podłączania akcesoriów i urządzeń peryferyjnych. Tablet dysponuje mianowicie interfejsem USB z funkcją hosta, co jest rzadkością wśród komputerów tego typu. Dzięki temu możemy podłączać do niego zarówno klucze USB i zewnętrzne dyski twarde, jak i myszy oraz klawiatury.

Microsoft Surface 2 – podsumowanie

W tablecie Microsoft Surface 2 znajdziemy dwie absolutne nowości: procesor nVidia Tegra 4 oraz Windows RT 8.1. W teście urządzenie wykazało się świetną mobilnością, dobrej jakości ekranem Full HD i łatwością obsługi. Być może Surface 2 nie będzie pogromcą iPada, ale na pewno stanowi interesującą propozycję.

Alternatywa: Asus MemoPad FHD 10

Windows RT wciąż jest raczej egzotyczny, dlatego na rynku trudno znaleźć równoważną alternatywę dla Surface’a 2. Znacznie więcej tabletów wykorzystuje system operacyjny Android. Za ok. 1500 zł możemy kupić Asusa MemoPad FHD 10 wyposażonego w 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Bazuje on na układzie Intel Atom Z2560 i jest wyposażony w 2 GB pamięci operacyjnej oraz 32 GB pamięci flash. W porównaniu z Surfacem 2, MemoPad FHD 10 ma nieco lepszy wyświetlacz, ale za to trochę krótszy czas pracy. Głównym argumentem przemawiającym za jego zakupem jest jednak Android 4.2.2 z ogromną liczbą appów dostępnych w sklepie Google’a, a także o kilkaset złotych niższa cena.

PLUSY:

szybki procesor Tegra 4

długi czas pracy

dobry wyświetlacz

wysoki poziom ergonomii

tryb hosta USB

MINUSY:

brak obsługi aplikacji x86

ekran silnie odbija światło

Cena: ok. 2000 zł (jeszcze niedostępny w Polsce)

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]24
System operacyjnyWindows RT 8.1
Wbudowana pamięć flash [GB]32
Pamięć RAM [MB]2048
Czytnik kart flashMicroSD
WLAN802.11n
Bluetoothtak
UMTS
Przekątna ekranu [cale]10,6
Ekran dotykowypojemnościowy
Multitouchtak
Rozdzielczość ekranu [piksele]1920 x 1080
Proporcje ekranu16:9
Jasność ekranu [cd/m2]341
Aparat tylni3,7 Mp
Czas pracy na baterii (przeglądanie Internetu) [godz.]8:02
Odbiornik GPS
Żyroskoptak
Akcelerometrtak
Czujnik jasnościtak
Kompastak
Funkcja telefonunie
Słuchawki w zestawienie