TEST PORÓWNAWCZY: Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

TEST PORÓWNAWCZY: Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

Drukowanie to przeszłość? To stwierdzenie na pewno nie dotyczy urządzeń wielofunkcyjnych, dzięki którym prócz drukowania mamy możliwość skanowania, kopiowania i faksowania. Obserwatorzy rynku przewidują, że w roku 2013 – w Polsce i wielu innych krajach europejskich – sprzeda się ich jeszcze więcej niż w roku ubiegłym. Jedną z przyczyn są spadające ceny. Urządzenia wielofunkcyjne zawdzięczają sukces swoim zaletom: przy gabarytach zbliżonych do gabarytów zwykłych drukarek oferują dużo większe możliwości. Rozsądna okazuje się tez różnica cenowa miedzy tymi dwiema grupami urządzeń. Nierzadko bardziej opłacalny staje się zakup urządzenia wielofunkcyjnego zamiast zwykłej drukarki.

Dla użytkowników domowych najbardziej interesujące są urządzenia kosztujące do 1200 zł. W tym przedziale cenowym najwięcej jest modeli atramentowych. Choć pośród laserowych urządzeń wielofunkcyjnych także znajdziemy modele kosztujące mniej niż 800 zł, to nie są one ani szybsze, ani bardziej ekonomiczne niż ich atramentowe odpowiedniki.

Najtańsze drukarki laserowe, jeśli chodzi o drukowanie fotografii, w przeważającej części wypadają gorzej niż atramentowe, dlatego w laboratorium CHIP-a przetestowaliśmy aktualne modele atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych w cenie do 1200 zł. Na kolejnych stronach prezentujemy najlepsza trzydziestkę. Przedział cenowy zaczyna się już poniżej 200 zł, a otwiera go Canon Pixma MG2250. W błędzie jest ten, kto uważa, ze jest to sprzęt powolny i oferujący niską jakość druku. Zwycięzca w kategorii ECONO, czyli MG2250, zapewnia wydruki równie dobre jakościowo jak jego droższe odpowiedniki, zachowując równie wysoką szybkość druku. Jego słabe punkty to dość ubogie wyposażenie i średniowysokie koszty eksploatacji. Największe zużycie atramentu i najwyższe koszty generują zwłaszcza kolorowa grafika i fotografie.

Obok niedrogiego sprzętu do użytku domowego wyróżniają się też dwie kategorie urządzeń bardziej specjalizowanych, a przez to wyraźnie droższych: modele oferujące wysoka jakość druku fotograficznego oraz niedrogie w eksploatacji, a także szybkie drukarki biurowe.

SZYBKOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ

Czasy, kiedy urządzenie wielofunkcyjne do kopiowania wymagało podłączenia do komputera i “wypluwało” wydruki słabej jakości, już minęły. Dziś nawet najdrobniejsze czcionki są czytelne.

Urzadzenia biurowe: do czestych wydruków

Drukarki przeznaczone do zastosowań biurowych powinny zapewniać ekonomiczne i szybkie wydruki. To sprawia, że mogą one okazać się interesujące również dla użytkowników domowych drukujących duże ilości wielostronicowych dokumentów, a także dla niewielkich przedsiębiorstw. Zwycięzca naszego zestawienia uplasował się na tak wysokiej pozycji miedzy innymi dzięki bardzo niskim kosztom druku, czym wyróżnia się na tle konkurencji. Było to możliwe dzięki zastosowaniu dużych zbiorników XL. Ponadto wyjątkowo niskie koszty eksploatacji zapewniają modele HP Officejet 6500A Plus oraz Brother MFC-J4510DW. Im większy wolumen wydruków, z tym większa uwagą należy spojrzeć na kolumnę oceny “Kosztów druku” w tabeli na następnej stronie.

NOWY REKORD SWIATA Rekord szybkosci druku wsród atramentowych urzadzen wielofunkcyjnych nalezy do HP Officejet Pro X551dw (ok. 2600 zł). Metoda: urzadzenie drukuje strony w poprzek zamiast wzdłuz za pomoca długiej, nieruchomej głowicy. Choc w naszych testach nie udało sie uzyskac obiecanych 70 stron na minute, to wynik 62 strony na minute jest równie godny pochwały.

NOWY REKORD ŚWIATA
Rekord szybkości druku wśród atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych należy do HP Officejet Pro X551dw (ok. 2600 zł). Metoda: urządzenie drukuje strony w poprzek zamiast wzdłuż za pomocą długiej, nieruchomej głowicy. Choć w naszych testach nie udało się uzyskać obiecanych 70 stron na minute, to wynik 62 strony na minute jest równie godny pochwały.

Na podstawie oceny szybkości druku wyłonimy z puli przetestowanych modeli specjalistów od prac biurowych: tu najlepsze wyniki uzyskały produkty marki Canon. W przypadku gdy sprzęt ma być wykorzystywany w biurze, nieodzowne są takie elementy jak port LAN czy automatyczny podajnik arkuszy papieru w skanerze, dzięki któremu możliwe jest kopiowanie bądź tez skanowanie wielostronicowych dokumentów. Od drukarki biurowej wymaga się też, by zawierała moduł dupleksu do automatycznego drukowania dwustronnego i nadal bardzo przydatną funkcję faksu – dziś już wyłącznie kolorowego.

Drukarki fotograficzne: specjaliści od kolorów

Większość urządzeń wielofunkcyjnych drukuje fotografie tak dobrze, że nie zdołamy na pierwszy rzut oka odróżnić ich od odbitek naświetlanych. Urządzenia wyspecjalizowane w druku fotografii wyposażone są jednak w przynajmniej pięć różnych atramentów, dzięki czemu są w stanie odzwierciedlać nawet najbardziej subtelne różnice kolorów. Na wydrukach z nich pochodzących cienkie linie są odwzorowane lepiej, a raster jest mniej widoczny niż na wydrukach z urządzeń biurowych i uniwersalnych domowych. Polecana przez nas drukarka fotograficzna Canon Pixma MG8250 oprócz zwykłego zestawu tuszów CMYK wyposażona jest w specjalny czarny tusz fotograficzny oraz szary, dla poprawy gradacji jasności. Ponadto wbudowany w nią skaner oferuje skany bardzo szczegółowe i z dobrze odwzorowanymi kolorami.

JAKOSC DRUKU POD MIKROSKOPEM Podczas drukowania fotografii dosc trudne jest równomierne odwzorowanie powierzchni. Epson Expression Home XP-405 1 (miejsce 28) radzi sobie z tym dobrze, HP DeskJet 3070A 2 (miejsce 29) – gorzej. Na powiekszeniu widac raster. Na wydrukach tekstowych czcionki powinny miec ostre krawedzie i byc kontrastowe. W przypadku HP Photosmart 7520 3 (miejsce 12) mozna odczytac tekst pisany nawet mała, 2-punktowa czcionka, w przypadku HP Deskjet 3070A 4 (miejsce 29) jest to niemozliwe.

JAKOŚĆ DRUKU POD MIKROSKOPEM
Podczas drukowania fotografii dość trudne jest równomierne odwzorowanie powierzchni. Epson Expression Home XP-405 (1) (miejsce 28) radzi sobie z tym dobrze, HP DeskJet 3070A (2) (miejsce 29) – gorzej. Na powiększeniu widać raster. Na wydrukach tekstowych czcionki powinny mieć ostre krawędzie i być kontrastowe. W przypadku HP Photosmart 7520 (3) (miejsce 12) można odczytać tekst pisany nawet małą, 2-punktową czcionką, w przypadku HP Deskjet 3070A (4) (miejsce 29) jest to niemożliwe.

Najdroższa w zestawieniu – kosztująca niemal 1200 zł – drukarka ma też wiele funkcji, które przydadzą się w domu: duży, 3,5-calowy kolorowy wyświetlacz pokazuje wszystkie istotne informacje i umożliwia łatwą obsługę. MG8250 da się podłączyć do rutera zarówno za pomocą kabla, jak i bezprzewodowo. Dzięki funkcji dupleksu Canon (jak wszystkie urządzenia fotograficzne z tabeli) umożliwia automatyczne drukowanie obustronne. Ponieważ Canon zalicza się do najszybszych urządzeń, jeśli mowa o drukowaniu tekstu, a także jest najszybszy podczas drukowania całostronicowych fotografii, wygrywa pod względem wydajności.

E-Print: Drukowanie ze smartfonu i tabletu

W przypadku droższych modeli ta funkcja jest już obowiązkowa. Dzięki niej możliwe musi być drukowanie zarówno ze smartfonu, jak i tabletu. Kolumna “Drukowanie z emaila” w naszej tabeli zawiera informacje, że aby wydrukować pliki graficzne, dokumenty pakietu Office lub pliki PDF, wystarczy je wysłać z dowolnego smartfonu na adres elektroniczny przypisany przez producenta (dostawcy usługi cloud) do naszego, podłączonego do Sieci, urządzenia wielofunkcyjnego. Usługa AirPrint firmy Apple dla urządzeń z iOS-em jest natomiast w zamyśle przeznaczona wyłącznie dla drukarek lokalnych znajdujących się w tej samej sieci.

E-PRINT ZE SMARTFONU Zwyciezca naszego testu, HP Officejet Pro 8600 Plus, moze byc sterowany za pomoca smartfonu. Z poziomu drukarki mozna automatyzowac zadania przy pomocy aplikacji.

E-PRINT ZE SMARTFONU
Zwycięzca naszego testu, HP Officejet Pro 8600 Plus, może być sterowany za pomocą smartfonu. Z poziomu drukarki można automatyzować zadania przy pomocy aplikacji.

WYNIKI TESTU
Szybkie, dobre, niedrogie i usieciowione – obecne atramentowe urządzenia wielofunkcyjne idą z duchem czasu. Przed podjęciem decyzji o zakupie zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze: czy do twoich potrzeb wystarczy tańsze urządzenie uniwersalne? A może niezbędne są możliwości oferowane przez urządzenia biurowe lub fotograficzne?

Sprzęt polecany do biura i zwycięzca testu: HP Officejet Pro 8600 Plus. Niskie koszty eksploatacji czynią go szczególnie interesującym, gdy w grę wchodzi duży wolumen wydruków.

Sprzęt polecany do biura i zwycięzca testu: HP Officejet Pro 8600 Plus. Niskie koszty eksploatacji czynią go szczególnie interesującym, gdy w grę wchodzi duży wolumen wydruków.
Polecana fotografom Canon Pixma MG8250 wypada dobrze we wszystkich kategoriach, choć koszty druku mogłyby być niższe.

Polecana fotografom Canon Pixma MG8250 wypada dobrze we wszystkich kategoriach, choć koszty druku mogłyby być niższe.
Zwycięzca ECONO: Canon Pixma MG2250 drukuje i skanuje szybko i w dobrej jakości, a kosztuje mniej niż 200 zł.

Zwycięzca ECONO: Canon Pixma MG2250 drukuje i skanuje szybko i w dobrej jakości, a kosztuje mniej niż 200 zł.