Windows 8.1 już jest! Co nowego?

Dziś Microsoft oficjalnie udostępnia Windows 8.1 – następcę, a raczej aktualizację systemu operacyjnego Windows 8, który został wydany mniej więcej rok temu. Od dziś użytkownicy tego OS-u z ponad 230 rynków całego świata, mówiący 37 językami, mogą pobrać bezpłatne uaktualnienie ze sklepu Windows. Nowa wersja będzie także od dziś dostępna w wersji pudełkowej na całym świecie. Ale co znajdziemy w niej nowego po odpaleniu komputera?
Windows 8.1 już jest! Co nowego?

Wygląd systemu Microsoftu począwszy od wersji 8 to kwestia chyba najbardziej sporna wśród użytkowników.

Ekran startowy

został ulepszony i jest teraz bardziej konfigurowalny – zmienione zostały rozmiary kafelków, dodano motywy tła i kolory. Użytkownik może też wybrać, czy woli zaczynać pracę od kafelkowego ekranu Startu, czy od bardziej znajomego sobie pulpitu.

Po premierze Windows 8 Microsoft stanął w ogniu krytyki ze strony użytkowników głównie z powodu braku przycisku Start, który jest nieodzownym elementem OS-u od lat. W wersji 8.1

przycisk Start

powraca, ale wcale nie w takiej formie, jak wszyscy pamiętamy. Po kliknięciu w niego lewym przyciskiem myszy jesteśmy przenoszeni do kafelkowej listy aplikacji, natomiast jeśli klikniemy prawym przyciskiem – dostaniemy w podręcznym menu nieco więcej opcji: restartu lub wyłączenia komputera, przejścia do listy programów, ustawień, czy menadżera urządzeń, a także uruchomienia menadżera zadań, panelu sterowania czy wyszukiwarki.

Microsoft chciał ulepszyć także

wyszukiwanie

– pod każdym względem. I to dlatego możemy teraz zwyczajnie zacząć pisać na ekranie Start, a Bing Smart Search odnajdzie i wyświetli to, czego szukamy – czy jest będzie to plik, dokument, album fotograficzny w chmurze czy aplikacja, a nawet witryna internetowa.

Z Windows 8.1 została zintegrowana usługa SkyDrive, czyli możliwość przechowywania swoich plików w chmurze i uzyskania do nich dostępu praktycznie w każdym miejscu i na dowolnym urządzeniu. Oczywiście to założenie wydaje się niezwykle proste tylko wtedy, gdy każdy będzie mieć zainstalowany Windows 8.1… W przeciwnym przypadku będziemy musieli instalować SkyDrive’a ręcznie.

Firma z Redmond przeprojektowała także

sklep z aplikacjami

– nowy wygląd ma zapewnić bardziej przejrzysty wybór najwłaściwszych aplikacji dla użytkowników. W tym celu stworzono nowy układ graficzny oraz nowe kategorie. W dokonaniu wyboru pomóc mają nam rekomendacje innych użytkowników. Gdy już pobierzemy aplikacje, to nie będziemy musieli martwić się o ich aktualizacje, gdyż będzie ona dokonywana automatycznie.

Ceny

Windows 8.1 kształtują się następująco:

  • Windows 8.1 Pro – 200 dolarów
  • Windows 8.1 – 120 dolarów

Na polskiej stronie Microsoftu Windows 8.1 wciąż oznaczony jest jednak jako produkt, który pojawi się “już wkrótce”. Wkrótce powinno nastąpić jeszcze dziś.