Android odpowiada już za ponad 80% rynku smartfonów

Według raportu, Android przekroczył symboliczną granicę 80%. A konkretniej: Gartner szacuje, że aktualny udział Androida na globalnym rynku smartfonów wynosi obecnie 81,9%. W porównaniu z rokiem 2012, jest to wzrost o 9,3%. Apple z kolei podobno zanotowało spadek – ich udział zmalał o 2,2% i wynosi obecnie 12,1%. Microsoft powoli, niektórzy złośliwcy żartują, że wręcz niezauważalnie odbija się od dna – telefony z Windows Phone to już 3,6% udziałów – coraz lepsze wyniki sprzedaży telefonów Nokii i LG bardzo pomagają Microsoftowi.
Android odpowiada już za ponad 80% rynku smartfonów

Zanim jednak okrzykniemy Google jako zwycięzcę wyścigu, przyjrzyjmy się detalom. Chiny odpowiadają za 41% wszystkich sprzedanych urządzeń z Androidem w tym kwartale. Większość smartfonów, które kupują Chińczycy nie korzysta z oficjalnego sklepu Google’a z aplikacjami (Google Play), więc Google nic na tym nie zarabia. Analityk Benedict Evans sugeruje, że zaledwie 6% wszystkich aplikacji instalowanych w Chinach pochodzi z Google Play.

Kolejnym ważnym szczegółem jest Apple. A konkretniej najnowsze iPhone’y firmy: 5s i 5c, które istnieją na rynku zbyt krótko, żeby mieć realny wpływ na udziały Apple’a jeśli chodzi o rynek smartfonów. Pełniejszy i bardziej realny obraz sytuacji powinniśmy otrzymać pod koniec tego roku.