Autor Patriot Act przyznaje, że NSA wyrwała się spod kontroli

Kongresmen odwiedził nawet w tej sprawie nasz kontynent, a konkretniej Brukselę, gdzie ten sam pogląd wygłosił w Parlamencie Europejskim. Z punktu dyplomatycznego punktu widzenia to dosyć ważna wizyta zarówno dla Stanów jak i dla Europy. Przypomnijmy, że NSA podsłuchiwała nie tylko swoich obywateli – dokumenty opublikowane przez Edwarda Snowdena ujawniły, że agencja podsłuchiwała również swoich kluczowych europejskich sojuszników.
Autor Patriot Act przyznaje, że NSA wyrwała się spod kontroli

Sensenbrenner przyznaje, że “zaglądanie w życie niewinnych ludzi z całego świata” nigdy nie było celem uchwalonych w kongresie amerykańskim ustaw, dającym służbom bezpieczeństwa rozszerzone możliwości i dodatkowe narzędzia do walki z terroryzmem.

Jego zdaniem, Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) zignorowała ograniczenia ustawodawców i znacznie przekroczyła swoje uprawnienia. Sensenbrenner obiecał europejskim politykom, że kongres USA zajmie się tą sprawą.

Jeśli nawet amerykańcy politycy, autorzy ustaw rozszerzających uprawnienia amerykańskich agencji wywiadowczych postrzegają NSA jako problem, coś musi być na rzeczy.