To wydajnościowa rewolucja dla pamięci komputerowych

Naukowcy 400-krotnie zwiększyli przewodnictwo kryształu. Niechcący...

Zwiększyć przewodnictwo 400-krotnie to nie lada osiągnięcie, a zrobić to przez przypadek już w ogóle zakrawa na cud. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton zwyczajnie zostawili kryształy tytanianu strontu na świetle przez 10 minut i zauważyli zmianę jego właściwości, która utrzymywała się kilka dni po wyłączeniu światła. Na początku badacze myśleli, że kryształ był po prostu zanieczyszczony, ale eksperyment powtórzyli kilkukrotnie i okazało się, że jego przewodnictwo uległo gigantycznej zmianie przy pomocy światła.

Przewodnictwo tego rzędu, a co za tym idzie niemal brak oporu elektrycznego, do tej pory było możliwe do osiągnięcia jedynie w warunkach temperatury zera bezwzględnego i na zupełnie innych materiałach. Badacze z Waszyngtonu osiągnęli je w warunkach temperatury pokojowej, co znacznie przybliża nas do praktycznego zastosowania.

Struktura Tytanianu strontu, fot. Wikipedia
Struktura Tytanianu strontu, fot. Wikipedia

W standardowej pamięci komputerowej informacja jest przechowywana na powierzchni układu scalonego lub dysku twardego. Urządzenie korzystające ze zjawiska „stałego fotoprzewodnictwa” może przechowywać informację na całej objętości kryształu. To pozwoli na ogromne zwiększenie pojemności urządzeń do przechowywania danych.

Zdjęcie kobiety z przewodem pochodzi z serwisu Shutterstock

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News