Pierwszy na świecie monitor dla graczy z odświeżaniem 240Hz

Pierwszy na świecie monitor dla graczy z odświeżaniem 240Hz

W modelu Foris FG2421-PL zastosowano nową funkcję, o nazwie Turbo 240, która sprawia, że częstotliwość odświeżania dwukrotnie przewyższa wartość 120 Hz, spotykaną w konwencjonalnych monitorach dla graczy. Turbo 240 konwertuje sygnał 120 Hz do 240 Hz, kontrolując system podświetlenia LED. Wysoki współczynnik odświeżania wraz z czasem reakcji 1 ms powoduje, że obraz wyświetlany jest bardziej płynnie.

Foris FG2421-PL to pierwszy monitor dla graczy z odświeżaniem przekraczającym 120 Hz i matrycą wykonaną w technologii VA (vertical alignment). Zapewnia ona szerokie (176°) kąty widzenia oraz kontrast 5000:1.

Eizo opracowało swój autorski układ, który minimalizuje input lag, czyli odstęp czasowy pomiędzy akcją wykonywaną przez gracza za pomocą klawiatury, myszy czy kontrolera, a jej efektem widzianym na ekranie. Przy sygnale wejściowym o częstotliwości 60 Hz input lag jest mniejszy niż 1 klatka, a przy sygnale 120 Hz schodzi poniżej 1,5 klatki.

Gracze mogą korzystać z dwóch trybów wyświetlania dedykowanych do gier FPS (first-person shooter) i jednego dla RTS (real-time strategy). Powstały one we współpracy z profesjonalnymi graczami z Fnatic – czołowego teamu w świecie eSportu. Dostępne są również trzy inne profile, które mogą być definiowane przez graczy.

Do monitora dołączane jest oprogramowanie ScreenManager Pro for Gaming. Aplikacja umożliwia między innymi ściągnięcie ze strony gaming.eizo.com profili ustawień, z których korzystają profesjonalni gracze czy eksport własnych ustawień i udostępnienie ich graczom, którzy również posiadają model FG2421-PL. Korzystając z ScreenManagera Pro for Gaming użytkownik może zdefiniować skróty klawiszowe, których użycie zmieni tryb wyświetlania kolorów i rozmiar ekranu, jak również wyłączy zasilanie monitora czy włączy/wyłączy dźwięk. Program jest kompatybilny z Windows 8, 7 i Vista.

Gniazda HDMI, DisplayPort i DVI-D umożliwiają podłączenie monitora do komputera, konsoli, odtwarzacza Blu-ray czy aparatu cyfrowego. Koncentrator USB z 1 portem upstream i 2 portami downstream umożliwia podłączenie urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz czy klawiaturę bezpośrednio do wyświetlacza. Dostępne są również gniazda dla głośników i słuchawek.

Przy wyłączonej funkcji Turbo 240, monitor pracuje z częstotliwością 120 Hz i korzystając z autorskiej, hybrydowej technologii zapewnia obraz bez migotania przy dowolnym poziomie jasności. Czujnik znajdujący się w przedniej części mierzy poziom oświetlenia w pomieszczeniu i dostosowuje jasność ekranu do odpowiedniego poziomu, co prowadzi do oszczędności energii i zapobiega zmęczeniu oczu. Czujnik może być aktywowany lub wyłączony przez użytkownika.

Nowy Foris będzie dostępny w wybranych punktach w Polsce od 4 listopada. Cena monitora wraz z kodem do gry Battlefield 4 to 2199 PLN. Urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją, a usługi serwisowe realizowane są w trybie door-to-door.