System Apple z otwartym kodem źródłowym

System Apple z otwartym kodem źródłowym

Computer History Museum – muzeum historii komputerów, powstałe w 1996 roku i mieszczące się w Mountain View – opublikowało właśnie kod źródłowy systemu operacyjnego DOS dla komputera Apple II, który przyczynił się do zbudowania dzisiejszego imperium technologicznego firmy z Cupertino.

Bez tego systemu, Apple II prawdopodobnie nigdy nie zdobyłby popularności, a wtedy być może cała firma nie rozwinęłaby skrzydeł. W tamtym czasie jedynym sposobem na przechowywanie danych była taśma, ale pod koniec 1977 roku Steve Wozniak, współzałożyciel Apple’a, skonstruował kontroler dysku. Potrzebował jednak “Disk Operating System”, czyli systemu DOS.

Na początku 1978 roku Apple zleciło firmie Shepardson Microsystems stworzenie takiego systemu, przeznaczając na ten cel 13 tysięcy dolarów. Gdy zlecenie zostało wykonane, Apple mogło rozpocząć sprzedaż swojego komputera Apple II z takimi funkcjami, jak menadżer plików, kopiowanie plików, backup i odzyskiwanie danych czy interfejs dla języka BASIC.

Dziś ten historyczny system mogą zobaczyć wszyscy na własne oczy, bowiem Computer History Museum, z pomocą DigiBarn – muzeum w hrabstwie Santa Cruz, i z błogosławieństwem Apple’a, opublikowało jego kod źródłowy.

Całą galerię zobaczyć możecie w serwisie CNET.