Udziałowcy Nokii głosują nad przyszłością firmy

Udziałowcy Nokii głosują nad przyszłością firmy

Nokia może chcieć sprzedać część swoich zasobów firmie Microsof t, ale na to muszą wyrazić zgodę jej udziałowcy. Głosowanie nad tą decyzją ma się odbyć jeszcze dziś. Czy ktoś się sprzeciwi i czy będzie miał na tyle dużą siłę przebicia, by zablokować całą transakcję? Nic na to nie wskazuje, albowiem większość z nich już wyraziła swoje poparcie dla tej decyzji.

Nokia, według niepotwierdzonych informacji, planuje wydać dywidendy udziałowcom, by zachęcić ich do głosowania za sprzedażą części spółki. Na samej sprzedaży działu smartfonów i usług Nokia ma zarobić 5,44 miliarda euro. Dodatkowo, będzie licencjonowała swoje patenty i usługi Microsoftowi.

Ceny akcji Nokii poszły w górę w momencie ogłoszenia decyzji o sprzedaży działu smartfonów i usług. Tuż przed ogłoszeniem swoich planów, ceny akcji Nokii wynosiły 3,9 dolara za sztukę. Tuż po ich ogłoszeniu ceny wzrosły do 5,12 dolara, a obecnie wynoszą 8,06 dolara.

Głosowanie ma zacząć się o 14:00. Jeżeli udziałowcy nie zablokują transakcji, zostanie ona sfinalizowana na początku przyszłego roku.