Wielka premiera Nexusa 5 z Androidem KitKat

Wielka premiera Nexusa 5 z Androidem KitKat

Pierwszą z właśnie zaprezentowanych nowości jest system Android KitKat 4.4. Co się zmieniło od czasów wersji Jelly Bean? Usprawnień są dziesiątki i ciężko je wszystkie wymienić. Naszą uwagę zwróciła nowa aplikacja Hangouts, która od teraz również obsługuje SMS-y i MMS-y. Z kolei nowa aplikacja do dzwonienia sortuje listę kontaktów na podstawie częstotliwości kontaktowania się z nimi. Pojawił się też tryb pełnoekranowy, który pozwala aktualnie otwartej aplikacji zająć całą powierzchnię ekranu. Nie zabrakło też nowych mechanizmów do obsługi drukarek.

Android KitKat został też w istotny sposób usprawniony “od środka”. Ma działać względnie sprawnie nawet na urządzeniach z 512 MB pamięci RAM. Aktualizację do KitKata otrzymają jednak, póki co, nieliczne smartfony (w tym nie wszystkie z linii Nexus). Nowego Androida będą mogli zainstalować posiadacze Nexusa 4, Nexusa 7, Nexusa 10, a także Galaxy S 4 Google Play Edition oraz HTC One Google Play Edition. Owa aktualizacja ma być dostępna dla tych urządzeń “za kilka tygodni”. Galaxy Nexus, mimo iż spełnia wymagania sprzętowe Androida KitKat, owej aktualizacji już nie dostanie.

Drugą z nowości jest smartfon Nexus 5. Będzie on dostępny w 16- i 32-gigabajtowej wersji (cena, odpowiednio, 349 i 399 dolarów). Wyposażony będzie w 4,95-calowy wyświetlacz, procesor Qualcomm Snapdragon 800 2,3 GHz, 2 GB pamięci RAM i 8-megapikselowy aparat. Rzecz jasna, całością ma zarządzać Android KitKat.