Europejczycy tolerują piractwo

Na potrzeby raportu, ankieterzy odwiedzili wszystkie kraje Unii Europejskiej, przepytując ich mieszkańców od 15 roku życia wzwyż.
Europejczycy tolerują piractwo

Według danych opublikowanych w raporcie wynika, że zaledwie 9% wszystkich badanych korzystało z nielegalnych materiałów pobranych z Sieci. To całkiem niezły wynik i organizacje zajmujące się zwalczaniem piratów w Sieci powinny się z nich cieszyć. Jednak jeśli ktoś przeczyta raport dokładnie, okazuje się, że im młodsza grupa wiekowa, tym umiejętności związane z wyszukiwaniem nielegalnych treści w Sieci większe, tak samo jak ich wykorzystanie. 26% ankietowanych w wieku od 15 do 24 przyznało się do ściągania nielegalnych plików. Przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 też ściągają – do procederu przyznało się 17%. Do tego jeszcze 9% w przedziale wiekowym 35-44 lat.

Osoby, które przyznały się do ściągania nielegalnych plików twierdzi również, że takie działanie jest czasem w pełni uzasadnione. Ankietowani argumentowali swój pogląd tym, że jeśli czegoś nie da się legalnie zdobyć w ich kraju, wystarczy ściągnąć to z Sieci.

Do tego 57% wszystkich ankietowanych nie widzi nic złego w ściągani plików na własny użytek. Nie wierzymy również w to, że to my jesteśmy beneficjentami ochrony własności intelektualnej. 9 na 10 ankietowanych twierdzi, że mechanizmy te działają na korzyść dużych firm, odnoszących sukcesy artystów i szeroko pojętych elit.