Facebookowi oszuści żerują na Bożym Narodzeniu

Facebookowi oszuści żerują na Bożym Narodzeniu

Analitycy z Kaspersky Lab w okresie przedświątecznym odnotowali kolejne przypadki fikcyjnych konkursów, w których można “wygrać” konsole PS4, najnowsze iPady czy iPhone’y. Nie ma większego znaczenia, że takie telefony jak iPhone 8 jeszcze nawet nie istnieją – ludzie łapią się na te oferty udostępniając je dalej i tak zaczyna się cała reakcja łańcuchowa. Pół biedy jeśli jest to zwykły spam. Gorzej, że większość z tych “konkursów” jest w stanie wyłudzić od użytkowników dane osobowe, a nawet hasła do kont.

Rozwagę trzeba też zachować w przypadku e-maili. Na przykład, kliknięcie odsyłacza w e-mailu zatytułowanym “Świąteczny prezent od Facebooka” może spowodować otwarcie fałszywej wersji Facebooka, w której użytkownicy mają wpisać swoje dane dotyczące logowania. A ponieważ większość osób zazwyczaj stosuje to samo hasło do różnych serwisów online i poczty elektronicznej, skutkiem może być kompletna kradzież tożsamości. Warto stosować zatem uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Zarówno na Facebooku jak i Twitterze możemy wybrać dodatkowy sposób logowania np. wymagający podania kodu przesyłanego za pośrednictwem SMS-a lub aplikacji komórkowej. Nawet jeśli nasze hasło wpadnie w niepowołane ręce, bez naszego telefonu oszust i tak nie będzie go mógł wykorzystać.

Zanim rzucimy się zatem na przedświąteczną ofertę PS4, czy innego deficytowego towaru pamiętajmy o zasadach bezpiecznych zakupów. Firma Kaspersky Lab przygotowała dla Internautów specjalną infografikę: