Facebookowi oszuści żerują na Bożym Narodzeniu

Chociaż posty te często nie wyglądają na oficjalne i są wypełnione błędami wiele osób daje się na nie nabrać i pada ofiarą kampanii oszustów.

Analitycy z Kaspersky Lab w okresie przedświątecznym odnotowali kolejne przypadki fikcyjnych konkursów, w których można „wygrać” konsole PS4, najnowsze iPady czy iPhone’y. Nie ma większego znaczenia, że takie telefony jak iPhone 8 jeszcze nawet nie istnieją – ludzie łapią się na te oferty udostępniając je dalej i tak zaczyna się cała reakcja łańcuchowa. Pół biedy jeśli jest to zwykły spam. Gorzej, że większość z tych „konkursów” jest w stanie wyłudzić od użytkowników dane osobowe, a nawet hasła do kont.

Rozwagę trzeba też zachować w przypadku e-maili. Na przykład, kliknięcie odsyłacza w e-mailu zatytułowanym „Świąteczny prezent od Facebooka” może spowodować otwarcie fałszywej wersji Facebooka, w której użytkownicy mają wpisać swoje dane dotyczące logowania. A ponieważ większość osób zazwyczaj stosuje to samo hasło do różnych serwisów online i poczty elektronicznej, skutkiem może być kompletna kradzież tożsamości. Warto stosować zatem uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Zarówno na Facebooku jak i Twitterze możemy wybrać dodatkowy sposób logowania np. wymagający podania kodu przesyłanego za pośrednictwem SMS-a lub aplikacji komórkowej. Nawet jeśli nasze hasło wpadnie w niepowołane ręce, bez naszego telefonu oszust i tak nie będzie go mógł wykorzystać.

Zanim rzucimy się zatem na przedświąteczną ofertę PS4, czy innego deficytowego towaru pamiętajmy o zasadach bezpiecznych zakupów. Firma Kaspersky Lab przygotowała dla Internautów specjalną infografikę:

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.